Karitasova okrogla miza na temo migracij tudi v Šempetru
| 18.11.2018, 12:23
Slovenska karitas je v minulem tednu nadaljevala z okroglimi mizami, na katerih poskušajo osvetlili teme migracij in razvoja iz različnih zornih kotov. V Petrovem domu v Šempetru pri Gorici so na temo Kaj je dom? spregovorili župnik v Štandrežu pri Gorici Karel Bolčina, urednik časopisa Novi Glas Jurij Paljk in ravnateljica Škofijske karitas Koper Jožica Ličen. Zbrane je pozdravil tudi generalni tajnik Slovenske karitas Cveto Uršič.
Spomnimo, da je bila uvod v srečanja okrogla miza Kaj je dom? v Ljubljani, na njej so takrat sodelovali s. Slavka Cekuta, ki je bila 11 let misijonarka v Albaniji, Irma Šinkovec z Ministrstvo za zunanje zadeve, Vael Hanuna, ki je Slovensko-palestinskih korenin, rojen v Siriji ter vodja mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči na Slovenski karitas Jana Lampe. Vsi ti so bili gostje tudi v Šempetru.
»Karitas v Sloveniji, ne samo Slovenska karitas ampak celotna mreža že od ustanovitve naprej namenja prav posebno pozornost beguncem, migrantom in žrtvam trgovine z ljudmi,« je dejal Cveto Uršič.
V ospredje smo tokrat postavili razmišljanja gostov, ki so sodelovali prvič. Duhovnik Bolčina je spregovoril o soočanju z migracijami v Gorici, kjer je Karitas zelo aktivna. Njegova župnija je namreč v minulih mesecih za migrante pripravila več kot 1500 obrokov hrane, ki so jo povečini darovali župljani sami. »V sami Cerkvi v Italiji, tudi med nami imamo razdeljenost med tistimi, ki v tujcu vidijo potujčevalca in tisti, ki v tujcu vidijo nekoga, ki je potreben pomoči.«
Ličnova je spregovorila o izkušnji sprejemanja beguncev v času vojne na Balkanu. Dejala je, da so takrat k nam prihajale ženske z otroki in starci, mladih fantov ni bilo med njimi. »Največji izziv je, da se drug drugemu prilagodimo. Ne samo eden, na samo drugi, ampak eden drugemu.«
Da težav ne bi bilo, če bi država ustrezno delovala, pa je dejal Paljk. Cerkev prevečkrat nadomešča državo, a to ne more biti standard, meni. »Italija je dobivala na tisoče beguncev, ki jih ni hotel nihče sprejeti, zato sem prepričan, da bi država morala na tem področju veliko več delati.«
Prihodnja okrogla miza bo 11. decembra v Baragovem zavodu v Novem mestu.
Kaj je dom? / #whatishome je letošnja vseevropska akcija ozaveščanja, ki jo izvaja 12 organizacij Karitas v 11 evropskih državah. "Akcija ozaveščanja Kaj je DOM? je ena izmed aktivnosti v okviru triletnega projekta MIND – Migracije. Povezanost. Razvoj (Migration. INterconnectedness. Development). Projekt sofinancirata Evropska unija in Ministrstvo za zunanje zadeve RS. Z ozaveščanjem skušamo spodbuditi razmislek in širše razumevanje, zakaj so nekateri ljudje prisiljeni zapustiti svoj dom. Na Slovenski karitas pri tem izhajamo iz dolgoletnih izkušenj in spoznanj pri razvojni pomoči v Afriki in na Balkanu ter pomoči žrtvam trgovine ljudi," so zapisali pri Slovenski karitas.