Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Marakeški sporazum: rešitev ali past?

Slovenija | 15.11.2018, 17:20 Marjana Debevec

Slovenska vlada je na današnji seji podprla globalni dogovor Združenih narodov o migracijah. Kot je po seji sporočil zunanji minister Miro Cerar, bo Slovenija decembra v Marakešu sodelovala pri njegovem sprejemanju. Opozicija pa izpostavlja njegove nedorečenosti in pasti.

Kot je poudaril Cerar, je to politični dokument, ki ne terja sprememb nacionalne zakonodaje in vsaki državi dovoljuje, da ohrani polno suverenost. Dogovor po njegovih besedah sicer ločuje med legalnimi in nelegalnimi migracijami, vlade ZDA, Avstralije, Madžarske, Poljske, Avstrije in Češke pa menijo ravno nasprotno.

Član odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat je še pred sejo vlade to pozval, naj ne sprejema dokončnih odločitev o omenjenem vprašanju, saj je za usmerjanje zunanje politike pristojen državni zbor, ki bo o tem razpravljal 21. novembra. Predsednik SDS Janez Janša pa vladi svetuje, naj Afričanom raje pomaga v Afriki. »Medtem ko jim ZDA in Kitajska namenjati po 60 mlrd$, Evropska unija za razvojno pomoč Afriki prispeva le 16 mlrd$«, je zapisal na tviter.

Nad stališčem slovenske oblasti je zaskrbljen tudi ugledni mednarodni pravni strokovnjak dr. Boštjan M. Zupančič, ki ga je označil za “znak neumnosti ali zavestnega zavajanja državljanov Republike Slovenije.”

Kot piše spletni portal Domovina.je, pa je vse več tudi pozivov k protestom, ki se naj bi zgodili v sredo, vzporedno s parlamentarno sejo o Marakeški deklaraciji.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija