Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Noč Modrijanov 2018: poklon Sloveniji in njenim ljudem

Slovenija | 26.10.2018, 21:59

Tako lepa in raznolika kot je Slovenija, tako lepi in raznoliki smo ljudje, ki tukaj živimo. To je bilo osrednje sporočilo Noči Modrijanov 2018, s podnaslovom Tu smo doma. V celjski dvorani Zlatorog jo je v dveh zaporednih večerih, v identičnih ponovitvah, ustvarilo več kot sedemsto glasbenikov in plesalcev, k imenitnemu vzdušju pa je z vnetim sodelovanjem prispevalo okrog 12 tisoč obiskovalcev. Modrijane je s prijateljskim obiskom pred prireditvijo počastil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

"Oder letošnje Noči je bil zagotovo presežnik v zgodovini prireditev v Sloveniji. Velik je bil skupno kar 900 kvadratnih metrov, sestavljenih iz devetih prizorišč na osmih nivojih. Scena na njem je bila zgrajena iz 110 kubičnih metrov lesa, ki jih je v Celje pripeljalo pet vlačilcev. Dogajanje na njem je spremljalo 250 luči, 60 mikrofonov, 180 kvadratnih metrov ekranov in 10 kamer. Ustvariti takšno kuliso prireditve v samo nekaj dneh, je pravi majhen gradbeni podvig," so zapisali v sporočilu za javnost, ki ga v nadaljevanju objavljamo tudi za vas.

Letošnji oder Noči Modrijanov je bil Slovenija v malem. Nastopajoči so prihajali iz hiš, ki so tipične za slovenske pokrajine (npr. primorska hiša iz kamna, štajerska krita s skodlami, prekmurska s slamo …), tudi slovensko morje je valovilo pod čolnom.

O tem, zakaj imajo radi Slovenijo in ljudi, ki tu živijo, so pripovedovali posamezniki in skupine iz vseh koncev Slovenije. Slovenija: Viktor Miklič (star 101 leto, iz Novega mesta). Dolenjska: ekstremni kolesar Boris Praznik in žena Simona. Prekmurje: pesnik Feri Lainšček. Koroška: babice iz porodnišnice v Slovenj Gradcu. Primorska: Aleksander Kerin, zaljubljen v morje in stare barke, Izola. Notranjska, Kras: kraljica terana, Tinkara Gulič. Gorenjska: 95- letni frančiškan, pater Polikarp Brolih, in rektor brezjanskega romarskega središča dr. Robert Bahčič. Ljubljana: družina Podlesnik iz Ljubljane, mama Angelca, oče Sandi in njunih 13 otrok. Štajerska: na Štajerskem rojena, mami Štajerki in očetu Sudancu, Hana in Tarik Abbas. Slovenija: Zarja in Lucas Prosen iz Tunjic pri Kamniku.

Vsako od pokrajin je na odru ves večer zastopal ‘domači’ ansambel, doma prav od tam: za Dolenjsko so peli in igrali Novi spomini, iz Prekmurja so bili Mladi Pomurci, s Koroške je prišel ansambel Naveza, Primorsko je zastopal Ansambel Akordi, Ansambel Jureta Zajca je bil z Notranjsko – kraške regije, z Gorenjske Ansambel Storžič, v Ljubljani je bil Ansambel Poljanšek, Ansambel Vikend pa je zastopal Štajersko. Poskočni muzikanti so bili vandrovci in so nastopali na vseh odrih, za vsako pokrajino pa so si nadeli tudi posebna oblačila. Seveda so na odru ves večer bili tudi Modrijani.

Modrijani in predsednik Borut Pahor
Modrijani in predsednik Borut Pahor © PRESS Noč Modrijanov/Borut Sluga

Navada pa je že, da Noč Modrijanov soustvarijo res številni slovenski glasbeniki, vseh generacij in raznolikih zvrsti. Letos so se tako Modrijanom ob 28-ih narodno-zabavnih ansamblih med drugimi pridružili še Jan Plestenjak, Nina Pušlar, Rok Ferengja, Nika Zorjan, Marjan Smode, Rok Kompare, Žan Serčič, Elda Viler, Manca Špik, Dejan Vunjak, Vinko Šimek, Alfi Nipič, Oto Pestner, Aleksander Jež, BQL, Vivere, 280 članski zbor Gimnazije Celje – Center, najboljši evrovizijski zbor Carmen manet, harmonikarski orkester Roka Švaba …

"Tudi glasba je ves večer slavila raznolikost in lepoto Slovenije in njenih prebivalcev. Pesmi so bile izbrane tako, da so prihajale vsaka iz svoje pokrajine, od tam, kjer so se rodile in kjer jih pojo. Tako je z Dolenjske med drugim zazvenela Deželica sonca in grozdja, Prekmurje je najavila Vsi so venci vejli, s Koroške so zapeli Kam le čas beži, Bella signorina je pripeljala Noč na morju in Primorsko, Notranjci in Kraševci so se prepoznali v Postojnski jami, z gorenjske hiške so prepevali Prelepa Gorenjska in Otoček sredi jezera, za Ljubljano so zapeli in zaigrali Ljubljančanke in Spomini stare Ljubljane, Štajerci so bili seveda V štajerski kleti. Proti koncu pa Slovenija je domovina moja, Golica, Slovenija, od kod lepote tvoje … Modrijani so za vsako pokrajino izbrali še nekaj svojih pesmi," so zapisali.

Za izvedbo Noči Modrijanov je skrbelo petnajst produkcijskih ekip (okrog 130 ljudi), s tehničnim producentom Smiljanom Greifom in glasbenim producentom Martinom Juhartom. Avtorji prireditve so Modrijani, ki so poskrbeli tudi za scenarij.

Megalomansko sceno je zasnoval Miha Prosen iz Kamnika, sicer oblikovalec notranjega interjerja in hiš, pri etnoloških posebnostih je svetoval dr. Blaž Podpečan, sceno pa je nato tehnično izrisal arhitekt Andrej Šifer.
Sceno so nato v svojih delavnicah izdelale izjemne ekipe Marka Setnikarja, Mareta Hudovernika, Romana Planka in Dimitrija Petka.

»In kot Modrijani radi večkrat rečemo, smo zagotovo znova imeli poseben božji blagoslov,« je po prireditvi zadovoljen dejal pevec Modrijanov, Blaž Švab. »Imeli smo tudi številne srčne prijatelje, brez katerih Noči nikakor ne bi mogli speljati. Ti so člani naših družin, sosedje, sorodniki, znanci, ki so kot prostovoljci pomagali pri celotni izvedbi tega res velikega projekta.«

Prireditev so posneli za televizijsko predvajanje, ki bo v januarju 2019 na RTV Slovenija. Režiser posnetka za televizijo je Marjan Kučej.

Modrijani o moči Noči Modrijanov

Blaž Švab: Noč Modrijanov ima moč, res ima moč. Zame, da spoznavam, kje so meje moje zmogljivosti, za druge, da jih spomni, na kaj smo lahko ponosni kot Slovenke in Slovenci. Menim, da smo velik narod, ki lahko piše velike zgodbe. Najbolj sem ponosen na to, ko se ljudje na Noči Modrijanov počutijo kot Slovenci, napisano z velikimi črkami. Ko nekdo po Noči Modrijanov reče, da je ponosen, da je Slovenec, takrat sem tudi jaz najbolj vesel.

Peter Oset: Kako sem vsako leto ganjen, ko vidim te ljudi v dvorani, ki Noč spremljajo, ki jo tako želijo doživeti, videti in na njej sodelovati. Želijo si tega občutka, tistih treh ur, ko vidijo in občutijo to slogo med ljudi: med občinstvom v dvorani, ki se objame in zaziblje ob melodiji, skupaj zapoje, med nastopajoči, ki pokažejo, kako se je možno povezati, ne glede na žanr, ne glede na spol, ne glede na to, od kod izhajamo … Vse povezave so na Noči mogoče, tako da je to res takšna moč, ki je ni povsod. Moč povezovanja, moč dobrih odnosov, to je moč, ki jo ima Noč Modrijanov.

Franjo Oset: Noč Modrijanov mi osebno prinaša veliko zadovoljstvo, prinaša pa mi tudi red, ogromno dela in res težko obdobje, ki je pred samim koncertom. Enako pa je po moje pri ljudeh. Ljudje doživljajo Noč Modrijanov, se mi zdi, kot res nekaj posebnega. Tisto kar je za nas nagrada, je nagrada tudi za njih. Mislim, da bi veliko manjkalo, če Noči Modrijanov na slovenskih tleh ne bi bilo več.

Rok Švab: Zame osebno je to, da nas Noč združi, največja radost. Po srcu sem veseljak in najbolj uživam, če se z mano veselijo tudi drugi. Zato je zame praznik, ko ljudje z nami sodelujejo, pojejo in se imajo dobro, kot je to bilo nocoj. To je zame največja sreča.

Vir: Modrijani.eu

Slovenija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...