Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Z odhodom zadnjega vojaka JLA konec polletnega vojnega stanja

Slovenija | 25.10.2018, 15:05 Tone Gorjup

Z današnjim državnim praznikom dnevom suverenosti obeležujemo spomin na dogodke, ko je pred 27 leti Slovenijo zapustil še zadnji vojak agresorske JLA. Predsednik države Borut Pahor je za to priložnost odprl predsedniško palačo in v nagovoru zbranim poudaril, kako pomembno je, da imamo Slovenci lastno državo. Ob prazniku se je in se bo zvrstilo še nekaj dogodkov v različnih krajih naše domovine.

Zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade, ki je ob osamosvojitvi napadla našo državo Slovenijo, je slovensko ozemlje zapustil v noči s 25. na 26. oktober 1991. Takrat je iz koprskega pristanišča odplula ladja s še zadnjimi vojaki, in sicer pod tujo zastavo, zato je po mednarodnem pravu veljala za tuje ozemlje. Pri nas še vedno pogosto slišimo, da je osamosvojitvena vojna trajala deset dni. Prvi vikar slovenske vojske, tudi vojni veteran, dr. Jože Plut se s tem ne strinja: » Dejansko se je vojna končala 26. oziroma 25. oktobra, ko je iz koprskega pristanišča odšel najet trajekt z okupatorskimi vojaki jugoslovanske vojske. Dokler ne odide zadnji okupatorski vojak, tuj, sovražen, iz neke države - samostojne, demokratične - kot je bilo v našem primeru iz Slovenije, država ne mori biti samostojna in suverena.« Po njegovih besedah je bila Slovenija v vojni že od maja 1991 naprej, ko so se začeli vrstiti paravojaški dogodki s prvo smrtno žrtvijo v Mariboru, potem med desetdnevno vojno in tudi v prihodnjih mesecih, ko je bilo vpoklicanih veliko mož in fantov, ki so ostali v pripravljenosti, varovali vrsto objektov po državi. Ves čas od maja do oktobra je šlo za neko vojno stanje, je še poudaril v pogovoru za Radio Ognjišče, ki mu lahko prisluhnete v mozaiku ob 18.30.

Ob dnevu suverenosti že od torka, ko so pripravili na Breznici na Gorenjskem akademijo s sv. mašo, vrstijo slavnostni dogodki. Predsednik države Borut Pahor je ob državnem prazniku nagovoril obiskovalce predsedniške palače. Med drugim je spomnil na pomen lastne države. »Z njo smo dobili najpomembnejši instrument, ki nas bo v nepredvidljivih okoliščinah v prihodnje obvaroval in nam dajal varnost,« je poudaril. Država je po njegovih besedah pomembna tudi za ohranitev našega naroda: »Če bi se namreč kdaj kaj zgodilo proti naši volji, imamo svojo državo, ki nam daje nek varen in predvidljiv okvir za naše ravnanje, za to, da ostanemo mirni, varni in da se razvijamo«. Nekatere veteranske organizacije vabijo ob 17. uri v dvorano celjskega sejma, ker bosta tudi predsednika vlade in države. Uro pozneje bo v Hotelu BIO v Kopru pogovorno omizje ob 27. obletnici izgona zadnjega vojaka JLA iz Slovenije. Združenje VSO pa vabi jutri ob 18. uri k maši za vse, ki so dali življenje za samostojno Slovenijo; ta bo v cerkvi sv. Križa na ljubljanskih Žalah. Uro pred tem bo komemoracija pri pomniku umrlih v vojni za Slovenijo na Novih Žalah.

Slovenija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...