Papež mladim in starejšim tudi o modrosti joka
Svet | 24.10.2018, 10:38 Marjana Debevec
Papež Frančišek se je sinoči srečal s skupino mladih in starejših ter odgovarjal na njihova vprašanja. Šlo je za predstavitev globalnega projekta za novo zavezo med generacijami, iz česar je nastala knjiga z naslovom »Modrost časa. V dialogu s papežem Frančiškom o velikih vprašanjih življenja« jezuita p. Antonia Spadara, ki je včeraj izšla v devetih jezikih. Knjiga je nastala iz dvesto petdesetih pogovorov z ostarelimi iz več kot tridesetih držav.
Kako naj mladi gradimo pristne odnose, ko se vse okrog nas zdi zlagano in umetno, je zanimalo mlade. »Želiš v tej kulturi, ki ti daje občutek nesposobnosti, ki zavrže vse, ki jih ne potrebuje, v kulturi tekmovalnosti, živeti srečno življenje? Ponudi odprto roko, nasmehni se, nikoli se ne ustavi, ampak bodi vedno na poti. Umaži so roke in boš srečna«, je med drugim mlade povabil sveti oče.
Na vprašanje starega očeta, kaj lahko storijo, da bodo vero prenesli svojim otrokom in vnukom, pa je med drugim odgovoril: »Svetujem veliko ljubezni, veliko nežnosti, razumevanja, pričevanja in potrpljenja in molitve, molitve.«
Neko starejšo gospo je zanimalo, kako papež doživlja težke situacije v današnjem svetu pa je dejal: »Povem ti po resnici: trpim, molim in govorim. Pomanjkanje človečnosti, nasilje, sovraštvo vodijo v samomor človeštva.«
Na vprašanje režiserja Scorsejeja iz ZDA, kako lahko v današnjem svetu preživi vera mladega človeka in kako lahko Cerkvi pri tem pomagajo tudi starejši, pa je sveti oče spregovoril o pomenu joka. Kako naučiti mlade, da je krutost zgrešena pot, saj ubije človeka in človeštvo, se je vprašal papež in predlagal modrost jokanja. »Ob pogledu na vse te krutosti, nasilje in uničenja je jok človeški in krščanski, saj omehča srce in je vir navdiha. Tudi Jezus je v najtežjih trenutkih svojega življenja jokal. Potem pa bližina, ki dela čudeže. Nenasilje, krotkost, nežnost so kreposti, ki se zdijo majhne, ampak so sposobne preseči najhujše konflikte. Takšna izkušnja nam vsem - tako mladim, kot nam samim in celotnemu človeštvu - pomaga dozorevati«, je na srečanju mladih in ostarelih še dejal papež Frančišek.