Nadškof Zore: Začetek šole povabilo za rast v medsebojnih odnosih, v kulturi srca in v znanju.
Slovenija | 31.08.2018, 15:53 Tone Gorjup
V ponedeljek se bodo znova odprla vrata osnovnih in srednjih šol, skozi katera bodo v svet učenosti vstopali učenci in dijaki. Nadškof Stanislav Zore jim je v poslanici zaželel, naj si ne prizadevajo samo za zanje, ampak naj tisto, kar slišijo, presojajo s srcem. Skupaj z učitelji in starši jim želi še, naj se v novem šolskem letu skupaj veselijo drug drugega. Kot je poudaril, je novo šolsko leto povabilo za rast v medsebojnih odnostih, v kulturi srca, v znanju in spodobnostih. Društvo katoliških pedagogov je ob tem predstavilo teden vzgoje, ki ga začenjamo v nedeljo.
Nadškof Stanislav Zore, je na začetku šolskega leta napisal kratko spodbudo vsem, ki so vpleteni v vzgojno-izobraževalni proces v naših šolskih ustanovah, predvsem učencem, staršem in učiteljem. Ob tem je pojasnil: »Za vse te ljudi je vsako šolsko leto nov izziv in hkrati tudi novo povabilo, za rast. Za rast najprej v medsebojnih odnosih, za rast v kulturi srca in gotovo tudi za rast njihovega znanja in njihovih sposobnosti kot priprava na življenje, če gre za učence ali pa kot spremljanje tistih, ki se pripravljajo na življenje in se s tem tudi učijo vsak svojega poslanstva, bodisi starši bodisi učitelji.
Nadškof v spodbudi najprej nagovori učence, kjer med drugim poudari, naj se učijo spoznavati, kaj je dobro, kaj slabo, kaj pošteno in kaj krivično, kaj gradi in kaj podira. O tem naj se pogovarjajo tudi s starši. Učiteljem je nadškof dejal, naj bodo tisti, ki svoje znanje in svoje poglede piše v duha učencev; še bolje, avtoriteta v smislu tistega, ki pomaga rasti. Starše je nadškof Stanislav Zore spodbudil, naj ne hlastajo zgolj po količini znanja in dejavnosti, ampak naj gradijo tudi na kakovosti. Spomnil jih je, da otrokom ne morejo dati nič večjega, kot da jim dajo sami sebe, ter dodal: »Naj vedno čutijo, da jih imate radi zaradi njih samih in ne zaradi njihovih dosežkov.« Ob koncu je še dodal, naj se učenci, učitelji in starši veselijo drug drugega, da se bodo lahko skupaj veselili tudi napredka.
Spodbudo ob začetku šolskega leta je nadškof Stanislav Zore napisal na prošnjo Društva katoliških pedagogov Slovenije. V društvu so dali tokrat tudi pobudo za teden vzgoje, ki naj bi postal tradicionalen. Začel se bo to nedeljo, končal pa prihodnjo, 9. septembra, ko bodo po župnijskih cerkvah blagoslavljali šolske torbe. V Društvu katoliških pedagogov so ob napovedni tedna, ki je posvečen vzgoji poudarili: "Vzgoja je pomembno poslanstvo staršev, učiteljev, vzgojiteljev in katehetov. V tednu vzgoje želimo spodbuditi otroke, učitelje, katehete, starše, družine ter javnost k razmišljanju o vrednotah šolanja, izobrazbe, vzgoje ter poštenega in odgovornega življenja in odnosov v družbi. V tednu vzgoje boste tudi na Radiu Ognjišče lahko prisluhnili različnim oddajam in krajšim poudarkom v tej smeri."
Izjava o vzgojiSpoštovani starši, učitelji in učenci!
Dragi učenci! Ob začetku novega šolskega leta vam želim vse dobro. Morda boste v prvih dneh res nekoliko pogrešali počitniško sproščenost, a kmalu se boste lahko začeli veseliti uspehov, ki jih boste doživljali ob novih spoznanjih, novih prijateljstvih, predvsem pa ob vedno jasnejšem zavedanju, kako se z vsako novo nalogo, z vsako novo knjigo, širijo vaša obzorja, raste vaše znanje in se poglablja vaše razumevanje sebe in sveta okoli vas. Spodbujam vas, da se ne uči samo vaša glava, ampak da to, kar vam bo povedano, vedno presoja tudi srce. Učite se vedno bolj spoznavati, kaj je dobro in kaj je slabo, kaj je pošteno in kaj je krivično, kaj gradi in kaj podira. Zato vam priporočam, da se o vsem naučenem pogovarjate s svojimi starši, ki vas imajo radi in vam bodo prav zaradi tega pomagali rasti.
Dragi učitelji! Čeprav so že stari latinci sestavili pregovor, da kogar bogovi sovražijo, ga naredijo za učitelja, je vendar vaš poklic eden najlepših na svetu in zahvaljujem se vam, da ste se zanj odločili in ga opravljate. Res je, da je danes veliko govorjenja o pomanjkljivostih, napakah in stranpoteh našega izobraževalnega sistema, vendar vi niste izobraževalni sistem. Vi bodite za učence, ki so vam zaupani, avtoriteta. Pa ne toliko avtoriteta v današnjem pomenu besede, kjer gre za veljavo, moč in vpliv. Prevečkrat se to lahko sprevrže v spopad za veljavo, moč in vpliv. Bolj bodite avtoriteta v etimološkem pomenu: tisti, ki uči, ki piše; torej tisti, ki svoje znanje in svoje poglede piše v duha učencev. Ali še bolje, bodite avtoriteta v smislu tistega, kar pomaga rasti.
Dragi starši! Vaša razpetost se bo z novim šolskim letom še povečala. Nič več samo služba in dom, ampak še toliko drugih dejavnosti, s katerimi boste skušali svojim otrokom dati kar največ za življenje. Vem, da danes nekaj velja tisti, ki ima čim več dejavnosti. To hlastanje po količini se je preselilo tudi v našo skrb za vzgojo in izobraževanje otrok. Čim več krožkov, čim več dejavnosti, da nam ne bo kdo očital, da nismo dovolj poskrbeli zanje. Drage mame, dragi očetje, otrokom ne morete nikoli
dati nič večjega, kot da jim dajete sami sebe. Nikoli naj ne dobijo občutka, da so pomembne njihove dejavnosti ali njihovi uspehi ne pa oni sami. Naj vedno čutijo, da jih imate radi zaradi njih samih in ne zaradi njihovih dosežkov. Tudi na govorilnih urah in roditeljskih sestankih naj bo to v ospredju: kako je z otrokom, kaj doživlja in kaj potrebuje, ne pa kakšne ocene je dosegel. Skrb za otroka in ne za njegove ocene naj bo središče sodelovanja med vami in učitelji.
Vsem vam, učencem, učiteljem in staršem želim, da bi se v novem šolskem letu predvsem veselili drug drugega, da se boste lahko tudi skupaj veselili napredka. Vsem želim Božjega blagoslova in Marijinega varstva.
nadškof msgr. Stanislav Zore