Papež: kaj je jedro vere?
Papež in Sveti sedež | 02.09.2018, 13:51 s. Brigita Zelič
Na Slovaškem je bila včeraj v mestu Kóšice k blaženim prišteta 16-letna Anna Kolesárova, ki je darovala svoje življenje, da bi ohranila čistost. O njej je spregovoril papež Frančišek po današnjem opoldanskem nagovoru in jo primerjal z znano mučenko sv. Marijo Goretti. Novo blaženo, ki jo je označil za pogumno dekle, je prosil, naj mladim kristjanom pomaga v zvestobi evangeliju tudi takrat, ko je treba plavati proti toku in za to drago plačati. Vsi prisotni na Trgu sv. Petra so se navdušeno odzvali papeževemu povabilu, naj novi blaženi Ani Kolesarovi zaploskajo.
Evangeljski odlomek 7. poglavja evangelija po Marku (prim.Mr 7,1-8.14-15.21-23), kjer Jezus graja dvoličnost in hinavščino farizejev, je papežu Frančišku služil kot iztočnica za spodbudo, ki ostaja aktualna v vseh časih. Dejal je:
»Tudi dandanes nas Gospod poziva, naj se varujemo nevarnosti, da bi večjo pozornost pripisovali obliki kot vsebini. Vabi nas, naj vedno znova odkrivamo to, kar je resnično jedro izkušnje vere. Jedro vere je namreč ljubezen do Boga in ljubezen do bližnjega. Potrebno pa ga je očiščevati od vsakršne hinavščine in pozunanjenosti ter ritualizma.«
Nadalje je navedel pojasnilo apostola Jakoba, ki v svojem pismu pravi, da se iskrena vera kaže v tem, da skrbimo za sirote in vdove ter da se ne pustimo okužiti s posvetnostjo. To pa ne pomeni, da se izoliramo in zapremo sami vase, temveč da so naše ljubeče pozornosti potrebne osebe, ki so v največji stiski, najbolj krhke in na obrobju. Gre za osebe, za katere Bog posebej skrbi in tudi nas prosi, naj tudi mi delamo tako.
V nadaljevanju je papež Frančišek povabil k iskrenemu izpraševanju vesti, ko naj bi se vprašali, kako mi sprejemamo Božjo besedo. Ob nedeljah jo slišimo pri sveti maši. Če pa jo poslušamo raztreseni ali površno, nam po papeževem prepričanju ne bo veliko služila. Za seme Božje besede je namreč odpreti treba tako svoj um kot srce:
»Božjo besedo moramo sprejeti z odprtim umom in srcem, kot dobra zemlja tako, da jo bomo sprejeli vase in bo obrodila sad v konkretnem življenju.«
Ob tem nam Božja beseda sama očiščuje srce in dejanja in naš odnos do Boga in do drugih osvobaja od vsakršne hinavščine. Opoldanski nagovor je sklenil z željo, da bi po Marijinem zgledu in podprti z njeno priprošnjo zares s srcem slavili Boga in ljubezen do njega živeli v konkretnih dejanjih ljubezni do bratov in sester.