Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

AUDIO: Zapleteni svet

Slovenija | 05.07.2018, 18:00 Nataša Ličen

Mladi iz štiridesetih držav, med njimi tudi iz Slovenije, so na svetovnem tekmovanju v Maleziji preizkušali svoje znanje angleščine. Dijaki celjske gimnazije so dosegli zavidljive rezultate.

Tekmovanja World Scholar's Cup se je sredi junija udeležilo več kot štiri tisoč mladih z različnih delov sveta. Pomerili so se v debati, pisanju eseja in individualnem ter skupinskem preverjanju znanja. Tokratna tema tekmovanja entangled world (zapeljani svet) je vključevala poznavanje šestih različnih področij: literature, umetnosti, zgodovine, znanosti, družboslovnih ved in še iz dodatnega posebnega področja.

Lana Vincelj: »Nacionalni izbor se odvija vsako leto najprej na nacionalni ravni, kjer se naredi izbor za nadaljevanje na mednarodnem nivoju. Tekmovanja smo se udeležili zaradi želje po izpopolnjevanju znanja angleškega jezika. Letos smo dosegli zavidljiv rezultat, ena od naših ekip se je zavihtela na četrto mesto med vsemi evropskimi ekipami. V življenju se večkrat obrnimo okoli sebe, ne moremo samo hoditi naprej s slušalkami v ušesu in ne videti človeka. Uporaba tehnologije nam lajša življenje, škoda pa se mi zdi, kadar preko nje vzdržujemo odnose, saj so pristnejši in veliko lepši v živo

Aljaž Primožič: »Zapleteni svet je bila to leto nosilna tema. Na tekmovanju sem preučeval umetnost in premagovanje razdalj med ljudmi. Ljudje smo v marsičem odtujeni drug od drugega, več različnih razdalj je, ki jih srečujemo v svetu, in nas oddaljujejo. Pomembno se mi zdi, da imamo umetnost, ki združuje, umetnost nam spregovori skozi čustva, na katera v tem svetu pozabljamo. Razpravljali smo tudi o odnosu med ZDA in Severno Korejo, o partnerskih odnosih in o bolj delikatni trditvi, če bi tehnologiji dovolili dostop do spomina pokojnih. Kot je rekla Lana, tehnologija je nek svet, ki si ga vsak ukroji po svoje, je velik napredek človeštva, po mojem mnenju ni tehnologija kriva, če pozabim na človeka, ki je ob meni

Lara Dea Golob: »Ob prebiranju člankov smo se morali naučiti tudi določenih besed. Poleg nosilne teme smo obravnavali še šest pod tematskih sklopov, jaz sem se osredotočila na posebno območje, v katerem sem raziskovala človeške odnose. To tekmovanje je zelo pripomoglo k večjemu zanimanju med nami o dogajanju v tujini in o trenutnih aktualnih razpravah. Prvič sem bila v tropih, Malezija me je presenetila zaradi vročine in vlage, ki je butnila v nas ob prihodu, po štirinajstih urah leta. Seveda smo doživeli tudi kulturni šok. Ljudje so prijazni, zelo ustrežljivi. Od prehrane je riža na kubik.«

Valerija Zorko, profesorica sociologije in slovenščine: »Tudi z vidika medpredmetnega povezovanja se nam je zdelo tekmovanje zanimivo. Saj morajo dijaki poleg angleškega jezika dobro poznati tudi ostala področja, od zgodovine, glasbe, umetnosti. Dijaki dobijo veliko znanja, saj morajo predelati ogromno število člankov. Po drugi strani pa je pomemben tudi vidik spoznavanja drugih kultur, skupina se med seboj zelo poveže, obenem pa dijaki stkejo tudi prijateljstva z ostalimi mladimi iz drugih delov sveta.«

Po zaključenem tekmovanju v Kuala Lumpurju so se »Centraši«, kot si rečejo, odpravili še na štiridnevno raziskovanje Singapurja. Odlični tekmovalni rezultati in nova poznanstva z vrstniki z vsega sveta so tako dopolnili nepozabno izkušnjo odkrivanja malezijske in singapurske kulturne raznolikosti ter gostoljubnosti domačinov. Udeležbo na tekmovanju so podprli številni pokrovitelji in projekt RaST (razvojno središče talentov).

Slovenija, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...