Sv. Krištof v Št. Petru na Vašinjah
Sveti Krištof - varuh naše poti
Cerkev na Slovenskem | 24.07.2018, 16:40 Tone Gorjup
Sv. Krištof, ki goduje danes, nam je blizu kot priprošnjik za srečno vožnjo. Poznamo ga tudi po akciji MIVA. Še pomembnejši je kot spremljevalec na poti življenja, ki nas varno vodi do praga večnosti. Na to opozarja mozaik, ki od prejšnjega meseca krasi zunanjo kapelo župnijske cerkve v Št. Petru na Vašinjah. Sv. Krištofa z Jezusom v naročju je upodobil p. Marko Ivan Rupnik s svojo ekipo iz Centra Aletti. Iz te župnije je doma Jože Kopeinig, velik častilec Sv. Krištofa, pobudnik akcije Miva in vnet misijonski delavec.
Ko sem pred dnevi srečal Jožeta Kopeiniga v domu Sodalitas v Tinjah, je z navdušenjem pokazal fotogafije mozaika Sv. Krištofa iz njegove rojstne župnije in besedilo, ki ga je ob tem sestavil župnik pri Št. Petru Jože Valeško ’Sveti Krištof - varuh naše poti’:
Kam nas vodi pot življenja? Ko bi to le vedeli, kaj nas čaka! Sveti Krištof je skozi vse čase bil priprošnjik, da najdemo pravo pot in dospemo na cilj svojega življenja.
P. Marko Rupnik nam je podaril posebno sliko. Kakor se očetje igrajo s svojimi otroki, vzame Krištof malega Jezusa na svoje rame. Kakor se otroci igrajo s svojimi starši, tako zapre Jezus oči človeku, ki ga nese skozi deročo vodo. Zaupata drug drugemu. Ni nam treba, da bi vse videli in za vse vedeli. Odprte Jezusove oči zadostujejo. On ve za našo pot. To zadostuje. Celo deroče vode se umaknejo. Kakor pri Mojzesu, ki je božje ljudstvo po suhem vodil skozi Rdeče morje v svobodo, v obljubljeno deželo.
Sveti Krištof, ostani varuh naše življenjske poti. Dostikrat tavamo slepi sem ter tja. Prinesi nam Jezusa. Sprejeli ga bomo in mu s preprostim srcem zaupali svojo prihodnost.
Jože Kopeinig je ob tem povedal, kako je zaživela MIVA Avstrija, kako je na njegovo pobudo in na prošnjo nadškofa Alojzija Šuštarja prišla v Slovenijo. Vesel je, da se je MIVA Slovenije razvila v močno pobudo, ki oskrbuje z vozili slovenske misijonarje in tudi druge. Povedal je, da je že v semenišču vodil misijonski krožek in od takrat ostal predan misijonskemu apostolatu v zaledju. Sodeloval je na prvem vseslovenskem misijonskem simpoziju v Rimu. V Tinjah je ustanovil organizacijo laiških misijonarjev in misijonark. Začel je s podporo bogoslovcem iz misijonskih dežel; doslej so pomagali več kot štiri tisoč bogoslovcem. Povedal je še marsikaj zanimivega. Ob koncu je Jože Kopeinig poudaril, da so njegova prva ljubezen misijoni, druga skrb za Dom v Tinjah, ki ga je postavil in tretja spremljanje bodočih dijakonov. Pogovoru z Jožetom Kopeinigom lahko prilsuhnete zgoraj.