Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Italija: Predlog zakona o križih v javnih ustanovah

Svet | 26.07.2018, 10:17 Marta Jerebič

Vladajoča stranka v Italiji Severna liga je v parlament vložila predlog zakona, ki bi zahteval, da v javnih ustanovah visi križ. Ta bi bil obvezen v šolah, na univerzah, v zaporih, uradih javne uprave, konzulatih, veleposlaništvih in tudi pristaniščih. Slednje jasno odraža politiko te stranke do migrantov, zato se tudi iz vrst Cerkve že vrstijo kritike takšnega zakona.

Proti predlogu zakona se je izrekel eden tesnejših papeževih sodelavcev, p. Antonio Spadaro. Urednik jezuitske revije La Civilta Cattolica je dejal, da verski simbol ni simbol, ki bi ga razkazovali v politične namene. Če križu odvzamemo verski pomen, postane parodija. Kot je zapisal na tvitu, križ izraža ljubezen do sovražnika in brezpogojno sprejemanje. To je jasna kritika politike trenutne italijanske vlade do migrantov, ki zavrača vplutje ladij z migranti na krovu v italijanska pristanišča.

Italijanski zakon sicer že sedaj zahteva, da so v javnih šolah izobešeni križi, vendar se tega ne držijo vse šole. Italija pa ni edina, ki se ukvarja z vprašanjem križa. To se je ob naraščajočem številu iskalcev azila, ki prihajajo iz večinoma nekrščanskih držav, sredi maja pojavilo tudi v Nemčiji.

Bavarska je sprejela zakon, v katerem piše, da mora biti jasno viden križ postavljen v vhodni prostor vsakega javnega objekta, s čimer opominja na zgodovinski in kulturni vpliv Bavarske. Razprava za in proti se je tam razplamtela tudi med samimi cerkvenimi predstavniki.

Apostolski nuncij v Avstriji je kritike nemških škofov označil za sramotne. Predsednik nemške škofovske konference, kardinal Reinhard Marx se je branil, češ da, če križ razumemo kot kulturni simbol, ne razumemo njegovega pomena. S tem stališčem pa se ni strinjal regensburški škof, ki je dejal, da je križ izraz kulture ljubezni, srečanja in življenja, ki je temelj Evrope.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.