Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Naši vojaki na Kosovu (foto: Slovenska vojska)
Naši vojaki na Kosovu

Krkovič: Slovenije nismo osamosvojili po naključju

Slovenija | 27.06.2018, 00:45

Slovenija je morala samostojnost in neodvisnost, ki jo je slovesno razglasila 26. junija 1991, zavarovati. Le nekaj ur zatem, ko je na Trgu republike v Ljubljani zaplapolala nova državna zastava, so prve enote Jugoslovanske ljudske armade že zapustile vojašnice in se usmerile proti našim mejam, da bi nas odrezale od ostalega sveta. Na današnji dan pred 27 leti so se tako začeli oboroženi spopadi, pripadniki Teritorialne obrambe in policije so se agresorju uspešno uprli. Da so v vojni svoje delo opravili profesionalno, je v pogovoru za Radio Ognjišče poudaril eden vidnejših osamosvojiteljev, brigadni general Anton Krkovič. Do ustavitve sovražnosti na slovenskem ozemlju po njegovih besedah ni prišlo po naključju.

Slovenija je samostojna in neodvisna uradno postala 25. junija 1991, ko je takratna skupščina sprejela ustrezno dokumentacijo. A Krkovič se ponosno spominja predvsem naslednjega dne. "26. junija 1991 sem opravljal eno od mnogih ad hoc nalog. To so bile naloge, ki niso bile moja primarna dolžnost. Jaz sem bil takrat poveljnik specialne brigade Moris, katere primarna dolžnost je bila varovanje državnih organov na mirodobni lokaciji v Ljubljani in eventuelno tudi na baznih lokacijah, če bi prišlo do dislokacije. Ad hoc naloga, ki mi je bila dodeljena, je bila naloga poveljnika enote, ki naj bi na vojaško-protokolaren način na prireditvi razglasila slovensko samostojnost in neodvisnost. Simbolika tega dejanja je bila v tem, da smo pokazali, da smo država tudi zato, ker imamo svojo vojsko." Po Krkovičevih besedah je šlo za veličasten dogodek. "To je bila masa ljudi. To je bila strašanska vzgonska energija, ki jo pogrešam v vseh nadaljnjih letih, in se bojim, da jo bom še dolgo pogrešal." Krkovič je priznal, da se je veselje takrat mešalo tudi s tesnobo. "V zraku je bilo mogoče čutiti, da nekaj ne bo v redu. Poseben vtis je pustil prelet supersoničnih letal JLA nad nami malo pred prireditvijo."

Brigadir Tone Krkovič
Brigadni general Anton Krkovič © ARO

Kot je pojasnil Krkovič, je bil poznejši oborožen pohod sil JLA vidni del vojne za Slovenijo, ki je bila, kot je dodal, napovedana že dobro leto prej, to je 15. maja 1990, z ukazom za razorožitev Teritorialne obrambe. Vsega je bilo konec z izgonom zadnjih vojakov JLA 25. oktobra 1991. "Ta vojna ni bila kratka, bila je dolga, bila je zelo zahtevna, a za nas zelo uspešna. Premagali smo JLA na višku njenih moči." Krkovič je prepričan, da smo za to plačali relativno nizko ceno, čeprav mu gre ob izgubi življenj to težko z jezika. "To ni bilo zaradi sreče ali kakšne objektivne okoliščine, to je bilo zato, ker smo pravočasno ugotovili namene ter predvideli kaj in kako se bo zgodilo."

Krkoviča zato žalostijo poskusi zmanjšanja pomena vojne za lastno državo in politični napadi na osamosvojitvene vrednote. Prav tako z zaskrbljenostjo opazuje razmere, s katerimi se trenutno sooča Slovenska vojska. Njena bataljonska bojna skupina po februarski slabi oceni Nata prav te dni dni na Počku pri Postojni opravlja popravni izpit. "Slovenska vojska je organizacija z zlomljeno dušo. Bila ji je odvzeta," ugotavlja Krkovič.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...