Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Helena Škrlec (foto: Osebni arhiv)
Helena Škrlec

Pregled domačih dogodkov od 15. do 22. junija 2018

Slovenija | 24.06.2018, 16:07

Vstopili smo v podaljšan praznični konec tedna, ki je tudi prvi v tokratnih poletnih počitnicah. Učenci in dijaki bodo lahko za nekaj časa pozabili na šolske dejavnosti, s spričevali v žepih so za dva meseca in pol izobraževalnim ustanovam pomahali v slovo. Od sedežev v hramu demokracije se je medtem poslovilo 54 poslancev, ki na nedavnih predčasnih volitvah niso dobili novega mandata oziroma se zanj sploh niso potegovali. Z delom je začel osmi sklic državnega zbora, ki se je kljub temu, da še ni jasno, kdo bo sestavljal novo vlado, uspel približno poenotiti v tem, kdo naj vsaj za zdaj sede na najvišje mesto na Šubičevi 4 v Ljubljani. Matej Tonin, ki je prejel močno podporo, bo tako vodil slavnostno sejo parlamenta pred dnevom državnosti. Že v tem tednu je bila pred 25. junijem tudi sveta maša za domovino. K Mariji Pomagaj na Brezje so že 50. leto zapored poromali bolniki, invalidi in starejši, v Brežicah so se z rojaki matične domovine družili Slovenci, ki živijo po svetu. Čez veliko lužo nov korak v karieri začenja naš mladi košarkarski zvezdnik Luka Dončić.

Cerkev med nami

Pred dnevom državnosti je bila v četrtek ljubljanski stolni cerkvi svetega Nikolaja sveta maša za domovino. Poleg škofov, duhovnikov in vernikov so se bogoslužja udeležili predstavniki političnega in družbenega življenja. Predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, je v zelo aktualni pridigi med drugim opozoril, kako je vprašanje demografije in rodnosti eno od ključnih. Pozval je k ustrezni družinski politiki. "Mednarodne ustanove nas vedno znova opozarjajo, da moramo zaradi staranja prebivalstva spremeniti pokojninski sistem in na novo vzpostaviti dolgoročno vzdržen sistem. Nobeden pa se ne ozre na ključni problem - to je, da smo se v demografski zimi znašli zato, ker nismo dovolj skrbeli za naše družine in otroke. Samo država, ki ima rada otroke, ima prihodnost." Nadškof Zore je razmišljal tudi o svobodi in se pri tem dotaknil položaja slovenskih katoličanov. "Žal smo v naši državi slovenski katoličani še vedno prepogosto žrtev žalitev, zgodovinskih predsodkov in nestrpnosti - pa naj bo to v medijih, politiki ali pa v državnih ustanovah. Ideološko odlaganje uveljavitve odločbe ustavnega sodišča o financiranju javno veljavnih programov v zasebnih osnovnih šolah, med katerimi je nekaj katoliških, je samo eden od pokazateljev, ki govori o odklonilnem odnosu tudi do slovenskih katoličanov."

V sveto mašo za domovino so uvedli devetdnevnica ter 24-urna molitev in post za domovino. "Gre za pobudo, da kristjani in ljudje dobre volje pred dnevom državnosti svoje prošnje posebej namenimo skupnemu dobremu in blagoslovu naše domovine," je pojasnila članica organizacijskega odbora te pobude Mateja Maček. 24-urno molitveno verigo so pred sveto mašo za domovino v ljubljanski stolnici oblikovale različne skupine, gibanja, katoliška društva in skupnosti.

Revija Ognjišče je pripravila jubilejno, 50. romanje bolnikov, invalidov in starejših na Brezje. Slovesno somaševanje je vodil nadškof Zore. Med drugim je opozoril na pomen spoštljivega odnosa do bolnih in ostarelih ter do življenja tistih, ki so nemočni. Vsem tem se je zahvalil, saj nas učijo življenja in nam pomagajo, da postajamo bolj ljudje. "Vedno bolj počlovečen postajaš samo tako, da se ustaviš ob človeku in da si pripravljen in sposoben tudi v bolnem telesu, v telesu, ki se mu življenje izteka, v nemočnem in ostarelem telesu videti človeka in ga spoštovati, ga objeti z dostojanstvom in sočutjem. Zato, dragi bolni in ostareli bratje in sestre, hvala vam, da nam omogočate, da ob vas postajamo vedno bolj vaši sinovi in hčere, vedno bolj vaši bratje in sestre, da ob vas postajamo vedno bolj ljudje, upodobljeni po Jezusovem srcu, ki nas vse sprejema v svojo brezmejno ljubezen."

Zlat jubilej je praznoval tudi celjski škof Stanislav Lipovšek. Za 50 let duhovništva se je zahvalil prejšnjo nedeljo s sveto mašo v mariborski stolnici Svetega Janeza Krstnika, kjer je grob blaženega Antona Martina Slomška. Škof Lipovšek je v štajerski prestolnici služboval dobrih 30 let.

Slovenski frančiškani pa so se v torek poslovili od patra Valerijana Jenka, ki je več kot šestdeset let daroval rojakom v Združenih državah Amerike in v Avstraliji. Umrl je v Ljubljani v 93. letu starosti. Pogrebno sveto mašo v cerkvi Vseh Svetih na Žalah je daroval nadškof Zore.

Politika

Državni zbor se je po predčasnih parlamentarnih volitvah, ki so bile 3. junija, sešel na ustanovni seji. Na njej je kljub nejasnim obrisom prihodnje vlade izvolil svojega predsednika. To je postal prvi mož NSi Matej Tonin, zanj je glasovalo 80 poslancev. "Izvolitev za predsednika državnega zbora razumem kot prvi korak k stabilizaciji slovenskega političnega prostora. Z mojo izvolitvijo rešujemo situacijo, ko bi parlament lahko ostal brez predsednika. Kljub izjemno razdeljenemu parlamentu je sporočilo slovenski javnosti vendarle pozitivni: Ko gre zares, se je slovenska politika sposobna dogovoriti in najti rešitev. In to celo rešitev, ki presega klasično blokovsko delitev, kar je zagotovo izjemno. To je dober obet za prihodnje izzive, ki jih je veliko in čakajo." Tonin naj bi državni zbor vodil le začasno. Medtem so se nadaljevali pogovori o novi koaliciji. Medtem ko jih zmagovalka SDS vodi stran od oči javnosti, so pod medijskimi žarometi praktično vse dejavnosti prvaka drugouvrščene Liste Marjana Šarca. "Zna biti, da bomo dobili razpršeno levo vlado. Vsak bo lahko do določene mere obvladoval nek svoj resor, a težko verjamem, da bo ta razpršenost omogočila neko reformno obdobje za Slovenijo, tudi za to, ker bo manjkal močan in izkušen voditelj, ki bi znal usmerjati razpršene sile," meni politični analitik Sebastjan Jeretič.

Eno od kislih jabolk, v katerega bo moral že kmalu ugrizniti nov slovenski parlament, je tožba proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne odločitve o meji z našo državo. Evropska komisija o tem v treh mesecih, odkar ji je Ljubljana poslala pismo, ki je podlaga za tožbo, ni podala svojega mnenja in s tem marsikoga razočarala. Takšna odločitev Bruslja ni presenetila pravnega strokovnjaka Jerneja Letnarja Černiča. "Evropska komisija želi, kar želimo tudi prebivalci obeh držav - da bi se ta spor enkrat za vselej končal. Morda tudi prek dialoga. Težko je pričakovati, da bi Slovenija s tožbo lahko dosegla karkoli. Pravo je tukaj omejeno. Dogovor je treba iskati drugje." Da tožba Slovenije proti Hrvaški nima možnosti za uspeh, je prepričan tudi predsednik Slovenskega Panevropskega gibanja Laris Gaiser. "Treba je sprejeti novo zunanjepolitično in diplomatsko strategijo ter se s Hrvati začeti pogajati drugače."

Drugače se bo treba lotiti tudi nakopičenih težav v zdravstvu. V ospredju trenutno ostajajo težave z otroško srčno kirurgijo. Vršilec dolžnosti direktorja nacionalnega inštituta za to področje Brane Dobnikar je sicer prevzel posle, a sprva še ni mogel napovedati, kdaj bo sama ustanova prevzela naloge zdravljenja. Nato je le potrdil sodelovanje s strokovnjakoma iz ZDA, pričakuje, da bosta v Ljubljani začela delati že 8. julija, ko bo iz naše največje bolnišnice odšel zadnji pediater kardiolog. Omenjena bosta po Dobnikarjevih besedah zagotavljala nenehno bolnišnično oskrbo otrok s srčnimi boleznimi in 24-urno pripravljenost. Prav zaradi nevšečnosti, s katerimi se je srečevala pri poskusu urediti otroško srčno kirurgijo, je za razrešitev zaprosila strokovna direktorica ljubljanske pediatrične klinike Anamarija Meglič. Nasledil jo je Janez Jazbec.

Sindikat železničarjev Slovenije in vodstvo Slovenskih železnic sta dosegla napredek pri pogajanjih o stavkovnih zahtevah. Strani sta se zavezali, da bosta problematiko v prihodnje reševali znotraj socialnega sporazuma. Za zdaj so zamrznjene vse nadaljnje stavkovne dejavnosti.

Na črnomaljski občini so bili v zadnjih dneh na polno zasedeni z zbiranjem vlog za prijavo škode po nedavnem neurju s točo. Sanacija teče počasi. Prizadetim prebivalcem znatno pomaga Slovenska Karitas. Pred tem koncem tedna je nakazala nujno denarno pomoč že 148 gospodinjstvom v skupni višini več kot 109.000 evrov. Generalni tajnik Škofijske Karitas Novo mesto Gregor Vidic se zahvaljuje za darežljivost posameznikov, redovnih skupnosti in ostalih.

Družba in kultura

Slovenci po svetu so se z rojaki matične domovine letos družili v Brežicah. Na tradicionalni prireditvi Dobrodošli doma se je v atriju tamkajšnjega gradu prejšnjo soboto zbralo skoraj 400 nastopajočih in približno 500 obiskovalcev.

Visoko v Poljanski dolini pa je prejšnji konec tedna gostilo več kot 1.300 staršev in otrok iz vse države. Festival družin, ki ga je pripravil Zavod Iskreni.net, je v treh dneh ponudil številna predavanja in dejavnosti. Kar dvesto družin si je na travniku ob Tavčarjevem dvorcu postavilo šotore. Na tamkajšnjem travniku so se v soboto in nedeljo udeležili tudi svete maše.

V Ljubljani so na ogled postavljene tri razstave, ki so povezane s številko sto. V Narodni galeriji so stoto obletnico ustanovitve med drugim počastili z obsežno predstavitvijo življenja in dela slikarke Ivane Kobilca. Pisatelja, dramatika in pesnika Ivana Cankarja se medtem z odprtjem osrednjih razstav ob stoletnici njegove smrti spominjajo v Cankarjevem domu in Mestnem muzeju. V prvem so njegovo delo umestili v evropski kontekst, v drugem razstava sledi Cankarjevi življenjski poti in opredeljuje okoliščine, v katerih je živel in ustvarjal.

Bina Štampe Žmavc bo prejela zlatnik poezije za življenjsko delo. Njegovi podeljevalci želijo tako nagraditi njen opus poezije za otroke in odrasle, ki ga, kot so zapisali, odlikujeta izjemna barvitost, svežina, igrivost in milina pesniškega jezika.

Andreja Hafner pa je dobitnica priznanja zlati glas, ki je bilo ustanovljeno v skrbi za jezikovni in kulturni razvoj otrok. V Združenju dramskih umetnikov Slovenije ocenjujejo, da je v 30 letih strokovnega dela na RTV Slovenija postavila temelj jezikovnim, režijskim in igralskim profesionalnim standardom pri sinhronizacij risank ter s tem oplemenitila jezikovni in kulturni razvoj številnih generacij.

Nagrajeni so bili tudi otroci. Predsednik države Borut Pahor je vročil priznanje Jabolko navdiha pevskemu zboru Osnovne šole Nove Jarše Rock mulčki za njihov dragocen prispevek h krepitvi človekoljubja. Šolarjem se je namreč porodila želja, da bi naredili nekaj za sovrstnike, ki jim življenjska stiska staršev onemogoča mnoge številne radosti. Odločili so se pripraviti dobrodelni koncert in dokazali, da tudi mladi lahko pomagajo.

Šport

Luka Dončić je postal najvišje uvrščeni slovenski košarkar na naboru severnoameriške lige NBA. Kot tretjega ga je izbrala ekipa Atlante, ki ga je nato v menjavi igralcev poslala k Dallasu. 19-letnik je bil s tem moštvom v stiku v zadnjih dneh, veseli se, da bo sodeloval v najmočnejši košarkarski ligi na svetu. "Zmeraj sem želel biti igralec NBA. Ko sem slišal svoje ime, sem ostal brez besed. Sem zelo srečen." Dončić še ne ve, ali bo zaigral za Slovenijo v kvalifikacijah za svetovno košarkarsko prvenstvo, to je odvisno od njegovega novega delodajalca. Selektor naših Rado Trifunović ga je vseeno uvrstil na seznam igralcev za skorajšnji tekmi proti Španiji in Črni gori.

Oči športnih navdušencev so te dni sicer uprte v Rusijo, ki gosti svetovno nogometno prvenstvo. Naše reprezentance ni tam, a vseeno ne manjka domačih novic o najpomembnejši postranski stvari. Slovenski nogometni prvak Olimpija iz Ljubljane je dobila tekmeca v prvem krogu kvalifikacij za ligo prvakov. Žreb ji je namenil azerbajdžanskega prvaka Qarabaga. Izžrebani so bili tudi pari prvega kroga kvalifikacij za evropsko ligo. Nasprotnik Maribora bodo albanski Partizani, nasprotnik Domžal Široki Brijeg iz Bosne in Hercegovine. Tretji slovenski predstavnik Rudar se bo pomeril z zmagovalcem dvoboja preliminarnega kroga kvalifikacij med predstavnikoma San Marina in Walesa. Vijoličasti so še pred tem sporočili, da bodo tudi v prihodnje delovali kot do zdaj - nadaljevali bodo s s športnim direktorjem Zlatkom Zahovičem. Ta je po minuli sezoni dejal, da bo sklenil svoje poslanstvo v Mariboru. Kot kaže, si je premislil.

Za nami je tudi 25. kolesarska dirka Po Sloveniji. Dobil jo je Primož Roglič.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...