ŽK Črnomelj: Pomoč delimo pravično in transparentno
Cerkev na Slovenskem | 22.06.2018, 15:32 Petra Stopar
Komisija Župnijske karitas Črnomelj je včeraj obravnavala drugi sveženj prošenj za pomoč pri sanaciji domov in drugih objektov po neurju s točo 8. junija. Skupaj je doslej Karitas nakazala nujno denarno pomoč že 148 gospodinjstvom v višini 109.200 evrov.
Karitas je v začetku tedna že pomagala 61 gospodinjstvom v skupnem znesku 55.100 evrov. V današnjo tranšo v obsegu 54.100 evrov je vključila novih 87 gospodinjstev, ki so nujno potrebna pomoči. Sredstva so bila že nakazana. »Naše načelo je, da mora biti pomoč hitra, s tem da tudi naši kriteriji ne trpijo. Je pa potreben nek napor izven delovnikov in rednih obveznosti, ki jih imajo tako prostovoljci kot sodelavci na škofijski in Slovenski Karitas,« pravi generalni tajnik ŠK Novo mesto Gregor Vidic. »Težko si predstavljam kakšno drugo ustanovo, ki bi bila pripravljena v nedeljo zvečer v zgodnje ponedeljkovo jutro reševati prošnje, samo zato, da bi ljudem čim hitreje pomagali,« je še dodal.
Višina dodeljene pomoči je odvisna od škode, socialno ekonomskega stanja, zavarovanja in drugih zagotovljenih ali že danih virov pomoči. Karitas pomoč ves čas usklajuje v medsebojnem sodelovanju z občino, centrom za socialno delo ter drugimi institucijami in humanitarnimi organizacijami v občini. »Vsak s svojimi prošnjami prihajamo na ta odbor, da se ne bi zgodilo, da bi kdo dobil pomoč s treh koncev, spet drugi pa bi ostal neopažen,« je pojasnila tajnica ŽK Črnomelj Ana Pavlakovič. Kot pravi, imajo na Karitas zadeve lepo urejene, tudi obrazec je jasen, tako lahko »zelo pravično in transparentno delimo ta sredstva«.
Poleg tega naj bi razdelili približno 150 prehranskih paketov, težkih približno 22 kilogramov, zraven pa so dodali še 3 kilograme pralnega praška. Pristop oddaje prehranskih paketov je omogočil tudi lažjo vzpostavitev stika s prizadetimi družinami ali posamezniki, ki jih tarejo različne stiske. Ob tem je Pavlakovičeva poudarila, da na območju, ki ga je poškodovala toča, biva skoraj polovica ali okrog 40 odstotkov starejših, ki so sami v hiši. Zato je pomoč njim še toliko bolj dobrodošla, tako v obliki finančnih sredstev kot v obliki same fizične pomoči pri popravilu objektov.
Kar zadeva odziv države, Pavlakovičeva nima podatkov. Sama predvideva, da bo država sredstva usmerila na občino, ki pa »daje prednost humanitarnim organizacijam« in se »trenutno drži ob strani«. Občina naj bi tako po informacijah Karitas imela za zdaj izdanih 300.000 evrov intervencijskih sredstev za gasilce. Teh je bilo v Črnomlju na delu več kot tisoč, je dejala.
Na Slovenski Karitas obveščajo, da je škoda na hišah in gospodarskih poslopjih zelo velika in kliče po nadaljnji solidarnosti. »Širše posledice neurja, kot so uničene poljščine, premočena notranja oprema, podi in izolacije ter druga škoda, se bo pokazala šele čez daljši čas,« navajajo in napovedujejo usmeritev dobrodelnih aktivnosti v naslednjih dneh tudi na območje Semiča.
Vloga je na voljo na spletni strani www.karitas.si. Sredstva za pomoč je mogoče darovati na:
SLOVENSKA KARITAS
Kristanova ulica 1
TRR (Nlb): SI56 0214 0001 5556 761
Sklic: SI00 201
Namen: NEURJE 2018