Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Dimitrij Rupel (foto: Eu_2008)
Dimitrij Rupel

Rupel: Želel bi si sredinsko vlado ali veliko koalicijo

Slovenija | 13.06.2018, 19:38

Matej Tonin ostaja predsednik Nove Slovenije. Takoj po volitvah je zaradi neizpolnjenih pričakovanj o desetih poslanskih mandatih ponudil svoj odstop, a ga svet stranke na včerajšnji seji ni sprejel. Prvo analizo volitev je danes opravil izvršni odbor SMC-ja. Nekdanji minister Dimitrij Rupel je za naš radio komentiral povolilno kombinatoriko.

Svet NSi sinoči pričakovano ni sprejel ponujenega odstopa predsednika stranke Mateja Tonina. Na tajnem glasovanju ga je podprlo 51 članov sveta, devet pa bi jih sprejelo njegov odstop, ki ga je ponudil, ker stranka ni dosegla želene 10-odstotne podpore. Tonin je ocenil, da se je stranka odločila nadaljevati z začrtano smerjo in da je ostala enotna. Na svetu so spregovorili tudi o pogovorih o bodoči koaliciji. Tonin je ponovil, da se pogovarja z vsemi in da bo pomembna uskladitev programov. Kot je pojasnil, sta s predsednikom SDS Janezom Janšo po volitvah govorila dvakrat, s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem pa se je sestal dan prej. Tonin meni, da bi bilo pametno videti obrise koalicije do ustanovne seje DZ 22. junija, čeprav se zaveda, da je faza usklajevanja zahteven proces.

Izvršni odbor SMC bo popoldne opravil prvo analizo volitev in spregovoril o povolilnih korakih. Pogovor bo tako tekel tudi o morebitnem koalicijskem povezovanju, a dokončnih odločitev o tem po napovedih iz stranke danes predvidoma še ne bo. Po poročanju medijev nekateri v SMC zavračajo vnaprejšnje izključevanje kateregakoli mandatarja, torej dopuščajo tudi možnost sodelovanja z Janšo, kar pa je drugi ocenjujejo za nesprejemljivo.

Nekdanji minister Dimitrij Rupel je eden od podpisnikov izjave Zbora za republiko o pričakovanjih po oblikovanju kompetentne vlade. Glavni problem vidi v izključevanju. »Jasno je, da je bila ta scena, kakršno gledamo zdaj, bila pripravljena že pred volitvami, in sicer z izjavami pooblaščenih predstavnikov strank, da z SDS oziroma Janezom Janšo v koalicijo ne bi šli. Mislim, da je to stališče zelo nenavadno in mislim, da bi se morali takim stališčem izogniti.«

O znanih kombinacijah Rupel omenja desnosredinsko vlado, ki bi poleg SDS vsebovala stranke leve sredine - ali Cerarjevo ali pa Šarčevo stranko. Druga primerna kombinacija je po njegovem velika kalcija med strankami, ki so si po programih zelo različna. »Recimo SDS in SD z dodatkom kašne manjše stranke, seveda mora biti zraven Nova Slovenija.«

Skrbi pa ga izključno ekskluzivna leva vlada, ki bo jo vodil Šarec, saj po njegovim nima slednji dovolj izkušenj. Taka vlada bi bila po njegovem zelo nestabilna. Skrbi ga tudi zunanja politika, ki se obrača proti vzhodu, proti Rusiji. »Ne zbuja najboljšega vtisa za državo, ki je članica EU, Nata. Ob tem se človeku poraja dvom ali pa sum, da na slovenski levici morda ni dozorela neka misel, da bi se Slovenija izključila iz teh zahodnih povezav, kar je – če mene vprašate – samomor.«

Celotnemu pogovoru z dr. Dimitrijem Ruplom prisluhnite nad člankom!

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...