Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Vatikan o ekonomsko-finančnem sistemu: Denar naj služi, ne vlada

Cerkev po svetu | 18.05.2018, 15:06 Marta Jerebič

V Vatikanu so minuli teden predstavili dokument o ekonomsko-finančnih vprašanjih, ki poudarja, da mora denar služiti, ne vladati. Tako na podlagi družbenega nauka Cerkve ponuja nekaj etičnih smernic za razmislek na tem področju. Dokument sta pripravila Kongregacija za nauk vere in Dikasterij za služenje celostnemu človeškemu razvoju, ki poudarjata, da ima vsaka gospodarska odločitev moralno in etično razsežnost.

Velikost in kompleksnost globalnega gospodarstva sicer večino ljudi privede do prepričanja, da ne morejo storiti ničesar za spodbujanje gospodarstva solidarnosti in prispevati k blaginji vsega svetovnega prebivalstva, toda vsaka finančna izbira, ki jo sprejme posameznik, še posebej v sodelovanju z drugimi, lahko marsikaj spremeni. Celo nekaj tako preprostega, kot je nakupovanje, je lahko pomembno, je zapisano v dokumentu, ki ga povzema spletni portal Družine.

Potrošniki bi se morali izogibati izdelkom, narejenim v pogojih, »v katerih je kršenje najosnovnejših človekovih pravic nekaj običajnega«. Lahko se izognejo poslovanju s podjetji, »katerih etika pravzaprav ne pozna drugih interesov, kakor je dobiček njihovih delničarjev, za vsako ceno«. Etičnost lahko tudi pomeni, da svoje prihranke raje vložimo v naložbe, ki veljajo za družbeno odgovorne.

Dokument cilja na pohlep, ne kapitalizem. Pravzaprav pohvalno ocenjuje gospodarske sisteme in trge, ki spoštujejo človeško dostojanstvo ter spodbujajo človekovo svobodo, ustvarjalnost, produktivnost, odgovornost, delo in solidarnost. Zdravo gospodarstvo spodbuja vse te naštete dobrine in se zaveda, da napredka ne merimo po tem, koliko denarja imajo ljudje v bankah, ampak po tem, koliko ljudem je to pripomoglo k izboljšanju kakovosti življenja.

Poleg nemoralnosti oderuštva in utaje davkov dokument izpostavlja tudi druge etično sporne načine poslovanja, ki zahtevajo več predpisov za zagotavljanje etičnega ravnanja: med njimi omenja skrite bančne račune, ki omogočajo utajo davkov.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.