Kitajski kristjani
Vatikan - Kitajska: Težave se ne bodo rešile z zamahom čarobne palice
Cerkev po svetu | 06.05.2018, 07:00 Marta Jerebič
Vatikanski portal Vatican News je začel objavljati serijo prispevkov o dialogu med Vatikanom in Kitajsko. V prvem članku poudarja, da se Sveti sedež dialoga s kitajsko vlado ni lotil z mislijo, da se bodo vse težave lahko rešile takoj, kot z zamahom čarobne palice. Njegov pristop je usmerjen v sodelovanje, ki je lahko koristno za obe strani. Na tak način želi na konstruktiven in nekonflikten način reševati težave, s katerimi se sooča krajevna Cerkev, začenši z občutljivo in pomembno temo imenovanja škofov.
Prvi članek, ki je bil objavljen 2. maja, priznava določena znamenja, ki nakazujejo, da v dosjeju Vatikan - Kitajska prihaja do pomembnejših premikov, a dodaja, kar je tiskovni urad Svetega sedeža objavil že 29. marca, da sporazum med Kitajsko in Svetim sedežem ni tik pred podpisom.
Članek nadalje navaja intervju vatikanskega državnega tajnika kardinala Pietra Parolina za Vatican Insider, v katerem slednji govori o tem, da je Sveti sedež vse od prvih stikov s kitajsko komunistično vlado v 80. letih prejšnjega stoletja zavzel pastoralni pristop in bil pripravljen na spoštljiv in konstruktiven dialog.
Papež Benedikt XVI. je duh takšnega dialoga leta 2007 povzel v Pismu kitajskim katoličanom, kjer je zapisal, da rešitve obstoječih problemov ni mogoče doseči ob stalnem sporu z legitimnimi civilnimi oblastmi. Pogajanja v pontifikatu papeža Frančiška potekajo prav v tej smeri: namreč konstruktivni odprtosti za dialog in zvestobi pristnemu izročilu Cerkve.
Članek izpostavlja, da so se razmere kitajskih katoličanov od 80. let prejšnjega stoletja očitno spremenile. Ideologija seveda ostaja in v zadnjem času prihaja do ostrejših varnostnih ukrepov in urejanja družbeno-kulturnega življenja. To je morda potrebno, da se naredi nekoliko reda v hitri gospodarski rasti, ki je prinesla izkoriščanje delavcev, višjo stopnjo korupcije med bogatejšim slojem, oslabitev tradicionalnih vrednot, zlasti v novih generacijah. A kot dodaja članek, ideološka trdost ne more biti primeren odgovor na tako globoke spremembe, ki zadevajo tudi versko razsežnost življenja. Hkrati ponavlja, da je Sveti sedež tudi danes pripravljen v spoštljivem dialogu dajati svoj prispevek za dobro Cerkve in družbe.