Šurla: Že zaradi reformnih predlogov, bi Slovenija potrebovala desno vlado

Slovenija | 30.05.2018, 08:11

Ko je 19. maja 2008 izšla prva številka Reporterja, mu niso napovedovali dolgega veka. Obstali naj bi le čez poletje, do volitev v septembru istega leta. Pa le ni bilo tako. Revija se je na trgu hitro uveljavila, bralci so jo takoj vzeli za svojo, je v pogovoru za naš radio 10-letno delo povzel odgovorni urednik Reporterja Silvester Šurla. Opozoril je tudi, da so pred nami zelo pomembne volitve in dodal, da bi zaradi demokracije bilo zelo dobro, da bi prišlo do spremene oblasti.

»Smo pred zelo pomembnimi volitvami. Vsake volitve so pomembne, volitve v državni zbor še posebej. V nedeljo bodo slovenski volivci imeli priložnost, da se ponovno odločijo, kdo bo vodil to državo naprej. Po mojem mnenju bi bilo za državo, za demokracijo zelo dobro, da bi prišlo do spremembe oblati. Že zaradi reformnih predlogov bi Slovenija potrebovala desno vlado, da se odpravi status qou, ki ga je ustvarila levica v vseh teh letih samostojne Slovenije, da se preseka nekatere neupravičene privilegije, ki jih ta levica obvladuje, tukaj mislim na moč, ki jo generira preko paradržavnega gospodarstva in tukaj bi bilo treba nekatere zadeve presekati,« je dejal za Radio Ognjišče. Kritičen je bil do vlade v odhajanju ter izrazil upanje, da volivci ne bodo šli že »tretjič na led«.

10 let dvigovanja prahu

Sicer pa je Šurla spregovoril tudi o desetih letih izhajanja Reporterja. Kot je zapisal v uvodniku jubilejne izdaje so se obljube, da bo Reporter neodvisen in avtonomen medij vsa ta leta dosledno držali. Reporter ni nastal kot politični projekt, ni bilo političnih botrov in skritih financerjev.

Taka načelna pozicija pa nujno vodi v konflikte. Za svobodo pisanja se je treba boriti vsak dan. Pri nekontroliranih medijih se nikoli ne ve, kaj vse lahko zbezajo na plano. Za medijem se mora dvigovati prah, mora provocirati, mora iti mnogim na živce.

Po Reporterju je v zadnjih desetih letih letelo z vseh strani, z njimi pogosto niso bili zadovoljni ne levi ne desni. A se niso kaj veliko ozirali na to, saj je bil po svoje to kompliment njihovemu delu.

Reporter je bil vedno nekoliko samosvoj in nepredvidljiv, ni priznaval nedotakljivih, kar je mnogim dvigovalo pritisk. Hitro je postal referenčni medij, ki so ga povzemali in citirati dominantni mediji, čeprav mnogokrat s stisnjenimi zobmi.

Reporter ni le blagovna znamka, Reporter so predvsem ljudje - tako novinarji, drugo produkcijsko osebje kot številni zunanji sodelavci, poudarja odgovorni urednik Silvester Šurla.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...