Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Helena KrižnikHelena Križnik

V Združenju Frank želijo slišati dodatna pojasnila ministrstva za pravosodje

Slovenija | 18.05.2018, 16:16

Portorož bo v kratkem gostil dve izvedbi letošnje civilnopravne sodniške šole, prva bo že konec maja, druga bo sledila sredi junija. Sprva je bil med predavatelji predviden tudi profesor z ljubljanske pravne fakultete Damjan Možina, a je pristojno ministrstvo kot organizator dogodka njegovo razmišljanje o kreditnih pogodbah v švicarskih frankih umaknilo s programa. Pritožili so se v Združenju Frank. Možina je namreč pripravil pravno študijo za Združenje bank Slovenije, s katerim so v Združenju Frank o reševanju te problematike na nasprotnih bregovih. Opozorili so, da bi lahko prišlo do spodkopavanja nepristranskosti sodišč. Sprejemljiv predavatelj bi bil nekdo, ki ni obremenjen.

Kot je pojasnil Matjaž Sušnik iz Združenja Frank, so banke s svojim ravnanjem veliko število kreditojemalcev v švicarskih frankih potisnile v nemogoč finančni položaj. Škode, ki so jo ustvarile, po njegovih besedah najraje ne bi poravnale. "Za banke je najbolje, da se zadeva v Sloveniji ne reši in da pride pred Evropsko sodišče za človekove pravice. Takrat bomo imeli kreditojemalci možnost tožiti le državo in ne več bank. Strošek bo tako morala poravnati država."

Ker je Možina pripravil pravno študijo za Združenje bank Slovenije, je organizator civilnopravne sodniške šole po opozorilu Združenja Frank, da bi bil za predavanje o tej temi primernejši nekdo, ki ni obremenjen, to točko umaknil z dnevnega reda. "Problem je v tem, da pričakujemo veliko več, saj je načeto zaupanje v neodvisnost sodišč. To se ne nanaša le na naše združenje in kreditojemalce v švicarskih frankih, tudi v kakšni drugi zadevi se namreč lahko zgodi podobno, da torej nekdo prek sodniške šole vpliva na sodnike. In to ni sprejemljivo." Zato želijo v Združenju Frank slišati, kako je sploh lahko prišlo do te zgodbe in kakšni bodo koraki, da se kaj takega ne zgodi več. Dopis s takšno vsebino so naslovili na ministrstvo za pravosodje, saj menijo, da slovenska javnost zasluži več od skopega obvestila o umiku predavanja.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...