Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Tonin in Zidanšek z Webrom o ključnih evropskih izzivih

| 12.05.2018, 08:06

Vodja poslanske skupine Evropske ljudske stranke (ELS) v Evropskem parlamentu Manfred Weber se je v petek pred konvencijo SDS sestal s predsednikoma sestrskih strank NSi in SLS Matejem Toninom in Markom Zidanškom. Spregovorili so o varnosti, izzivih EU in programih obeh strank.

Tonin in Weber sta se v pogovoru dotaknila predvsem ključnih izzivov, ki tarejo Evropo. "Zagotovo so to migracije in skupna evropska finančna perspektiva," je poudaril Tonin in dodal, da se bodo skupaj trudili, da bi bilo življenje v Evropi lepše. Med drugim sta se vodja poslanske skupine Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu Weber in Tonin v pogovoru dotaknila tudi teme podpore ELS pri procesu implementacije arbitražne razsodbe o meji s Hrvaško. Weber je ob srečanju izrazil veselje, da imajo vse stranke znotraj ELS družine v Sloveniji enak cilj, in to je izboljšanje razmer v državi.

»Veseli smo bili današnjega obiska vodje poslanske skupine EPP Manfreda Webra. Pogovarjala sva se predvsem o ključnih izzivih, ki tarejo Evropo. Zagotovo so to migracije in skupna evropska finančna perspektiva. Skupaj smo del največje finančne perspektive in se bomo skupaj tudi trudili, da bi bilo življenje v Evropi lepše. Gospod Weber pa je tudi izrazil veselje, da imamo vse stranke znotraj EPP družine v Sloveniji isti cilj in to je izboljšanje razmer v Sloveniji. Hočemo, da bodo ljudje v njej zadovoljno živeli ter da bodo lahko uresničili vse svoje talente,« je po srečanju še povedal predsednik NSi.

Kot so sporočili iz SLS, je Weber na srečanju z Zidanškom podprl pomembnost vprašanja varnosti, še posebej v kontekstu problematike migracij. Podporo je izrekel tudi volilnemu programu SLS. »Na srečanju s predsednikom EPP Group Manfredom Webrom sva imela zelo dober razgovor. Veseli me, da je v imenu največje politične skupine v Evropskem parlamentu podprl pomembnost vprašanja varnosti, še posebej v kontekstu problematike migracij, kjer Slovenija spet beleži povečanje nezakonitih prehodov meje, in s tem tudi naš volilni program, kjer varnost predstavlja prvega izmed treh ključnih stebrov programa: Varno, Gospodarno, Lokalno,« je povedal Zidanšek.

Zidanšek je ocenil, da sta imela z Webrom "zelo dober" pogovor: »Slovenska ljudska stranka (SLS) je dolgoletna članica skupine Evropske ljudske stranke, ki 12. maja praznuje 30- letnico svojega obstoja kot prva slovenska demokratična stranka po 2. svetovni vojni. SLS je stranka, ki ima velik pomen za razvoj podeželja, kmetijstva, malega gospodarstva in za krepitev demokratičnih vrednot. Skupaj z evropskim poslancem iz vrst SLS Francem Bogovičem je aktivno dejavna znotraj velike družine strank Evropske ljudske stranke zlasti pri spopadanju z glavnimi izzivi Evropske unije. Desnosredinske stranke, zbrane v skupini Evropske ljudske stranke, imajo z razliko od kratkoročnih populističnih idej realne in kompetentne odgovore ter rešitve na aktualne probleme v EU. Slovenska ljudska stranka sooblikuje politično pokrajino že zadnjih 30 let in se lahko pohvali s številnimi izkušenimi politiki tako na lokalni kot nacionalni ravni. Trdno sem prepričan, da bo SLS nadaljevala s svojim pozitivnim političnim delom kot parlamentarna stranka in kot del bodoče slovenske vlade. Želim si, da SLS še naprej ostane pomemben in močan steber naše politične družine.«

Bogovič, Weber in Zidanšek
Bogovič, Weber in Zidanšek © www.sls.si
Vodja skupine ELS Weber v Slovenijo v podporo SDS, NSi in SLS

Vodja največje politične skupine v Evropskem parlamentu, desnosredinske Evropske ljudske stranke (ELS) Manfred Weber je prišel v Slovenijo v podporo slovenskim članicam te evropske politične družine pred junijskimi volitvami. Pred obiskom je v pogovoru z STA med prioritetami izpostavil varnost in ohranitev evropske identitete.

45-letni Weber iz vrst bavarske krščansko-socialne unije CSU, ki je evropski poslanec od leta 2004, je na položaju predsednika politične skupine ELS v Evropskem parlamentu leta 2014 nasledil Francoza Josepha Daula, ki je sedaj predsednik stranke ELS.

ELS podpira vse tri slovenske članice

Weber se je na povabilo SDS v petek udeležil konvencije te stranke v Celju, a ob tem je poudaril, da se bo sestal tudi z voditeljema NSi in SLS, Matejem Toninom in Markom Zidanškom. "Vse tri stranke imajo podporo svoje evropske politične družine," je izpostavil.

V ELS so trije člani SDS - Romana Tomc, Patricija Šulin in Milan Zver - ter Alojz Peterle iz NSi in Franc Bogovič iz SLS. Pet od osmih osmih evropskih poslancev iz Slovenije sedi torej v klopeh največje evropske politične skupine.

Varnost na prvem mestu

Prvo ključno sporočilo ELS je po Webrovih besedah to, da so premagali gospodarsko krizo. Rast je 2,5-odstotna, v Evropi je osem milijonov novih delovnih mest in prvič po letu 1999 je javnofinančni primanjkljaj vseh članic območja evra pod tremi odstotki BDP, je izpostavil.

Drugo ključno sporočilo pa je, da lahko premagajo tudi nove krize, kot je migracijska, pri čemer je varnost na prvem mestu. "Zavarovati želimo meje, zavarovati Evropo in ohraniti identiteto evropske celine, ki je pretežno krščanska," je poudaril.

Ob tem je izpostavil tudi solidarnost - v obliki kohezijskih sredstev v okviru večletnega proračuna EU in solidarnost s kmeti, ki jim je treba pomagati, saj v globaliziranem svetu odprtih trgov ne morejo preživeti brez podpore države.

Kot tretjo ključno točko programa pa je izpostavil več pristojnosti EU v zunanjih zadevah in obrambi kot odziv na izzive, ki jih prinašajo turški, ruski in tudi ameriški predsednik, Recep Tayyip Erdogan, Vladimir Putin in Donald Trump.

ELS ne skrbi Macron, ampak protievropske sile

ELS ne skrbi, kako se bo na evropskih volitvah odrezal francoski predsednik Emmanuel Macron, ki se za zdaj še ni umestil na evropski oder. Prepričani so, da imajo dobre možnosti, da tudi po evropskih volitvah prihodnje leto ostanejo najmočnejša stranka.

"A glavno vprašanje ni, katera skupina bo najmočnejša, temveč, kako močne bodo protievropske sile," je izpostavil Weber in spomnil, da je v tem sklicu Evropskega parlamenta tretjina poslancev, tako z levega kot z desnega pola, ki zavračajo sodelovanje.

Temeljno vprašanje, ki ga je po Webrovih besedah treba zastaviti volivcem, je, ali resnično mislijo, da lahko katera koli država sama brani interese Evropejcev, in jih prepričati, da je mogoče to storiti le z združenimi močmi.

Jasna zavrnitev širitve s Turčijo bi koristila Zahodnemu Balkanu

Opredelitev jasne meje širitve bi po Webrovem mnenju koristila državam Zahodnega Balkana, saj bi jih bili državljani unije bolj pripravljeni sprejeti, če bi vedeli, da širitev ni brezmejen proces. "Zbrati moramo pogum in opredeliti meje Evrope. Zame je meja Bospor. Turčija ni Evropa," je poudaril.

ELS sicer popolnoma podpira evropsko perspektivo držav Zahodnega Balkana, ki pa morajo najprej izpolniti vsa merila in obveznosti ter si tako priboriti zaupanje državljanov unije, ki so danes manj naklonjeni in previdnejši glede širitvenega procesa, je še pojasnil.

Manfred Weber - Bavarec, prepričan Evropejec in iskalec kompromisa

Slovencem, ki ga še ne poznajo, se Weber v prvi vrsti predstavi kot Bavarec: "Najprej sem Bavarec in na to sem ponosen. Moja regionalna identiteta je močna. Bavarska pokrajina je zelo podobna Sloveniji." Sicer pa se opiše kot "prepričan Evropejec", ki ima rad dobro vsebinsko razpravo, nad vse pa postavlja kompromis.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...