V Svetu katoliških laikov Slovenije odločno proti zakonu o drugem tiru
Slovenija | 11.05.2018, 00:15
Pred nami je ponovljen referendum o zakonu o drugem tiru. Kampanja je pri koncu, zagovorniki in nasprotniki projekta, kot ga je začrtala aktualna vlada Mira Cerarja, lahko le še danes nagovarjajo volivce, opolnoči bo nastopil volilni molk. Pred nedeljskim odločanjem so se oglasili v Svetu katoliških laikov Slovenije. Po njihovem je treba izbrati v korist naroda in biti proti.
V Svetu katoliških laikov Slovenije so spomnili, da je referendum ena od oblik demokratičnega odločanja, zato je sodelovanje v tem procesu pravica in moralna dolžnost vsakega državljana. "Brez našega udejstvovanja na tem področju ne more biti želenih sprememb, saj molk že po rimskem pravu pomeni - kdor ne oporeka, soglaša," so zapisali.
Referendum o zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper je po njihovem zelo pomemben. Prepričani so, da tega zakona in novega podjetja, ki bi mu zagotavljal neomejeno financiranje, za napredek pri modernizaciji železniških povezav ne potrebujemo. Kot so dodali, bi Slovenske železnice z obstoječim podjetjem in s pomočjo domačih strokovnjakov lahko zgradile dodatni tir ali novo dvotirno povezavo Luke Koper v svet. "Dvom in nasprotovanje temu zakonu so jasno izrazili celo strokovnjaki, na katere se sklicuje tudi vlada, pa tudi politične stranke," so dodali.
V Svetu katoliških laikov Slovenije so opozorili, da ima vladni projekt, ki ga omogoča zakon, o katerem bomo odločali v nedeljo, še veliko neznank. "Poleg nejasnosti v zakonu vladajoča stran s prikrivanjem enostranskih dogovorov in dokumentov ter nejasnimi odgovori na konkretna vprašanja ter zastraševanjem državljanov vsekakor dodatno povečuje dvom v dejanja, ki jih ta zakon omogoča. Že danes namreč iz tega vira nekateri črpajo znatna sredstva, vlada pa še dodatno podpira in financira enostransko vplivanje na javno mnenje," so pojasnili. Zavedajo se, da je odločitev v rokah volivcev, sami ob tem poudarjajo, da je zakon škodljiv, zato ga je treba zavrniti.