Na prvem velikem soočenju v uradni kampanji pred volitvami tudi o varnosti
Slovenija | 08.05.2018, 17:32
Volilne komisije so ob pregledu kandidatnih list za predčasne parlamentarne volitve ugotovile, da nekatere ne upoštevajo spolnih kvot. Državna volilna komisija je razkrila seznam poslancev, ki so s svojimi podpisi podprli kandidature posameznih strank za predčasne volitve v državni zbor. Na nacionalni televiziji so medtem že pripravili prvo veliko soočenje v uradni kampanji.
Podatki volilnih komisij kažejo, da so v Celju zaradi premalo moških zavrnili listo Združene levice in Sloge, čemur je že pritrdilo vrhovno sodišče. V Novem mestu in Kranju so zaradi premalo žensk zavrnili listo Združene desnice, a ta odločitev še ni pravnomočna. V postojnski volilni komisiji so delno zavrnili listo Stranke slovenskega naroda, saj eden od kandidatov nima pasivne volilne pravice, zato ne bo mogel nastopiti. Preostali kandidati na listi se bodo lahko potegovali za poslanske sedeže. Medtem so vse kandidatne liste potrdili v volilni enoti Maribor. "Pri nas ni bilo težav s spolnimi kvotami," je povedal predsednik tamkajšnje volilne komisije Branko Reisman. Prav tako so kandidatne liste potrdili v volilnih enotah Ptuj in Ljubljana Center. Ali so vse liste potrjene tudi v volilni enoti Ljubljana Bežigrad, za zdaj še ni jasno.
Kot je znano, so se skoraj vse parlamentarne stranke odločile za kandidaturo s podpisi poslancev, večina je prispevala podpise svoji. Izjemi sta Stranka Alenke Bratušek in Dobra država Bojana Dobovška, ki v državnem zboru nimata treh poslancev. Dobovšek je že minuli teden razkril, da sta podpise prispevala še nepovezani poslanec Franc Laj in poslanka DeSUS Marija Antonija Kovačič. Do danes je ostalo neznano ime tretjega poslanca, ki je prispeval podpis Bratuškovi. Poleg predsednice in Mirjam Bon Klanjšček, ki je v njeni stranki, je to storila še poslanka SMC Vlasta Počkaj.
Bratuškova in Dobovšek sta bila med 20 predstavniki kandidatnih list, ki so se sinoči soočili na Televiziji Slovenija. Med drugim so odgovarjali na vprašanji o nižanju starostne meje za volilno pravico in možnih povolilnih koalicijah, a še posebej sta odmevali temi zdravstvo in varnost. Udeleženci so bili precej enotni, da so razmere na področju zdravstva slabe, vendar se njihovi pogledi na to, kako jih popraviti, razlikujejo. Slišati je bilo opozorila o korupciji in tudi skrbi za preventivo.
In varnost? Predsednik SDS Janez Janša se je zavzel za odstop Slovenije iz evropskega sistema migracijskih kvot. Predsednika SMC in DeSUS, Cerarja kot odhajajočega premierja in Erjavca kot zunanjega ministra je pozval, naj naša država južni sosedi pošlje protestno noto, saj zunanjo meje Hrvaške migranti prosto prehajajo. "Hrvaška je dolžna varovati zunanjo mejo Evropske unije, a tega ne opažamo." Bratuškova in Gregor Kos iz stranke Za zdravo družbo sta menila, da bi morali vprašanje beguncev in migrantov reševati tesneje z Brusljem, Erjavec je medtem opozoril na pomembnost dogovora med Evropsko unijo in Turčijo. Da se je treba osredotočiti na izvor problema, sta opozorila predsednik Levice Luka Mesec in Uroš Lubej iz Solidarnosti. Predsednik NSi Matej Tonin, Andrej Čuš, ki se je povezal z Zelenimi, Marjan Šarec, ki je na čelu liste s svojim imenom, in Danijel Bešič Loredan iz GibanjaSkupajNaprej so prepričani, da je treba zagotoviti primerne in usposobljene kadre za obvarovanje meje. "Okrepiti je treba posadko, ključno je, da zagotovimo zadostno število policistov in vojakov," je zatrdil Tonin. "Najprej moramo poskrbeti za svoje ljudi," je poudaril Čuš. "Ni treba odkrivati tople vode, smo člani Evropske unije, imamo schengen, imamo vzorec Avstrije ter znana stališča Madžarske in Nemčije," je spomnil Bešič Loredan. Prvi mož SD Dejan Židan je ocenil, da so se razmere spremenile in da bo v varnost treba vlagati več denarja. Da jo je vlada v iztekajočem se mandatu zagotavljala ter hkrati humano obravnavala begunce in migrante, je prepričan Cerar. "Mislim, da je Slovenija tukaj odigrala tudi eno zelo dobro vlogo v Evropi." Zelo ostri do potez njegove ekipe pri obvladovanju vala prebežnikov so bili Bojan Požar, ki vodi listo s svojim imenom, predsednik SNS Zmago Jelinčič, Aleš Primc iz Združene desnice, predsednik SLS Marko Zidanšek in vodja Zedinjene Slovenije Andrej Šiško. "En problem je naša zunanja politika, saj nimamo več zaveznikov ne v Evropi ne po svetu," je opozoril Požar. "Omejiti moramo socialne pomoči za tujce," je poudaril Primc. "Želim živeti v normalni demokraciji in ne pa pod šeriatskim pravom," je dodal Zidanšek. Rok Andree iz stranke Pirati je prepričan, da je treba poskrbeti, da prebežniki, ki ostanejo pri nas, ne bodo padli na socialno dno in postali problem. Po mnenju Alojza Kovšce iz stranke GAS migracijski valovi, ki prihajajo k nam, niso tisti, ki jih potrebuje gospodarstvo. "Tisti mali del, ki želi ostati pri nas, če je tudi interes gospodarstva, morajo sprejeti naše vrednote," pa je bil jasen Dobovšek.