Maver za Radio Ognjišče o ozadju predvolilnih sodnih procesov
| 04.05.2018, 12:51
Upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger, nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec, nekdanji predsednik uprave Etola Ivan Ferme in nekdanji prvi mož družbe NFD Stanislav Valant so na glavni obravnavi odločno zavrnili očitke tožilstva o zlorabi položaja pri poslu z nakupom in prodaji delnic Mladinske knjige založbe. Nadškof Kramberger je v zagovoru očitke iz obtožnice v celoti zanikal. Pojasnil je, da so za posle skrbeli gospodarski svet in gospodarska uprava, ne pa on. Sojenje se bo nadaljevalo čez teden dni z zaslišanjem prič. Med drugim bo na sodišče prišel nadškof Anton Stres. Do sojenja bi sicer moralo priti že februarja, zato nas je zanimalo ali ni nekoliko nenavadno, da bodo o tej temi v prihodnjem mesecu, ko poteka volilna kampanja na sodišču razpravljali vsak četrtek.
Za Radio Ognjišče nam je na to vprašanje poskušal odgovoriti urednik Časnika in profesor dr. Aleš Maver. »Načeloma bi to lahko bilo naključje, ampak je treba reči, da se je v zadnjih predvolilnih kampanjah nabralo že zelo veliko takih naključij povezanih prav s sodnimi obravnavami ali pa z zadevami povezanimi s sodišči. Naj spomnim na to, da je že v predsedniški predvolilni kampanji pred drugim krogom leta 2007, ko sta bila tekmeca Danilo Türk in Lojze Peterle tik pred volitvami prišlo do znamenite razveljavitve sodnega procesa proti nekdanjemu ljubljanskemu škofu Gregoriju Rožmanu. Potem je seveda predvolilne kampanje med leti 2008 in 2014 zaznamovala zadeva Patria. Praktično vse te tri predvolilne kampanje zlasti seveda predvolilni kampanji 2011 in seveda 2014, ko je bil voditelj opozicije Janez Janša celo v zaporu. Tako, da se je teh naključij res nabralo veliko.
Očitno vsaj pri nekaterih še vedno prevladuje ocena, da je zaupanje javnosti v pravosodni sistem tako veliko oz. predstava, da nekdo, ki sedi na zatožni klopi, je res v očeh javnosti že v startu očrnjen, da se to nekako še vedno izplača. Čeprav so seveda verjetno izkušnje posameznikov s slovenskim sodnim sistemom zelo različne. Tudi takšne, ki niso pozitivne, in ki ne govorijo o tem, da je to en podsistem, ki bi bil vreden posebnega zaupanja.
Seveda, če pa gre v povezavi z predvolilno kampanjo še za to, da so na zatožni klopi ves čas pred volitvami vidni predstavniki Katoliške Cerkve, ki jo del javnosti povezuje z določeno politično opcijo, ki tekmuje na volitvah, potem pa zna biti učinek še večji. Vsaj doslej se je, v vseh teh primerih, ki sem jih naštel, tako se zdi igranje na to karto pospešenega delovanja pravne države pod narekovaji prav v času pred volitvami obrestovalo.«