Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Maver: Orban bo še naprej posebnež, a predaleč zaradi potreb evropskega trga ne bo šel

| 09.04.2018, 13:57 Rok Mihevc

Madžarski premier Viktor Orban je zmagovalec včerajšnjih parlamentarnih volitev. Njegova vladajoča stranka Fidesz si je v parlamentu zagotovila dvotretjinsko večino, rezultat pa je Orban že razglasil za zgodovinsko zmago. Po objavi prvih izidov je že odstopilo več voditeljev opozicijskih strank.

Zmagali smo, je Orban sinoči sporočil privržencem. »Dragi prijatelji, za nami je velika bitka, zagotovili smo si zgodovinsko zmago - dobili smo priložnost, ustvarili smo priložnost, da zaščitimo Madžarsko.«

To bo za Orbana tretji zaporedni mandat, sicer pa četrti na čelu madžarske vlade. Njegova stranka je osvojila 133 sedežev v 199-članskem parlamentu in s tem dvotretjinsko večino. To mu bo omogočilo spreminjanje ustave in zakonov. »Naša Madžarska še ni tam, kjer bi lahko bila, toda zdaj bomo šli po poti, ki smo si jo izbrali. Po tej poti bomo šli skupaj. Hvala za vse, slava večnemu Bogu.«

Izidi volitev so sicer zamujali, saj so bila nekatera volišča zaradi množične udeležbe odprta dlje, kot je bilo predvideno. Po podatkih komisije je bila udeležba skoraj 70-odstotna, kar je sedem odstotkov več kot na volitvah pred štirimi leti. Na drugem mestu je skrajna desna stranka Jobbik, ki bo imela 26 poslancev, tretji pa so socialdemokrati z 20 sedeži. Po objavi prvih izidov je že odstopilo več voditeljev opozicijskih strank, ki so prišle v parlament, to so še leva Demokratična koalicija in okoljska stranka LMP.

Orban že prejema čestitke iz Evrope. Med drugim so mu čestitali vodja francoske desne Nacionalne fronte Marine Le Pen, srbski predsednik Aleksandar Vučić, češki premier Andrej Babiš in predsednik SDS Janez Janša. "Zmaga za Madžarsko, Evropo in ves svobodni svet," je zapisal v čestitki. Čestitkam se je pridružila tudi največja politična skupina v Evropskem parlamentu.

Kaj Orbanova zmaga pravzaprav pomeni za Evropo, smo povprašali političnega analitika dr. Aleša Maverja. Ta je uvodoma povedal, da so Orbanove trditve o zgodovinski zmagi popolnoma upravičene. »Ker ni nihče pričakoval, da bo celo izboljšal rezultat iz leta 2014. Gre za njegov velik uspeh, hkrati pa je to tudi neuspeh opozicije, ker se je tokrat kot druga najmočnejša stranka pokazala desna stranka Jobbic, kar pomeni, da je desnica dobila 70 odstotkov glasov.« Njegova zmaga je prepričljiva tudi zaradi visoke volilne udeležbe. »Napovedi so šle v drugo smer, da bo višja udeležba koristila opoziciji, kar se je morda potrdilo v nekaterih volilnih okrajih v Budimpešti, sicer pa ne.«

Orbanu opozicija očita avtoritativno vladanje, značilna zanj so tudi protimigranstska stališča. Maverja skrbi predvsem njegova naslonitev na ruski avtokratski model. »Po drugi strani pa je treba njegovo politično metamorfozo razumeti, saj v zahodni Evropi niso razumeli in so se po letu 1990 raje naslanjali na post komunistične elite, saj so mislili, da bo v tem primeru manjša nevarnost nacionalistov, ki so se jih takrat bali.« Na vprašanje, kaj Orbanova zmaga pomeni za Evropo in njene vrednote, Maver odgovarja, da večjega vpliva po njegovem mnenju ne bo imela. »Orban bo še naprej neke vrste posebnež v Evropski uniji, ki pa še vedno potrebuje evropski notranji trg, tako da predaleč ne bo šel.«

Čestitkam Orbanu se je pridružila tudi evropska poslanka Romana Tomc, ki meni, da so Madžari nagradili odločnost, politične izkušnje, dobre gospodarske rezultate in iskreno skrb za lasten narod. Desno sredinsko politiko so izbrali tretjič zapovrstjo, z veliko večino in ob zavidanja vredni volilni udeležbi. To je tudi dobra popotnica tudi za prihajajoče slovenske volitve, je še zapisala Tomčeva.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...