Zbrani na dnevu staršev 2018 v Essnu
Številčno manjši v globine skrivnosti
Slovenci po svetu | 09.04.2018, 11:19 Matjaž Merljak
Število rojakov v nemški zvezni deželi Severno Porenje - Vestfalija se zmanjšuje. Nekateri so se odselili v domovino, mnogi so že odšli v večnost. Med tistimi, ki ostajajo, pa so tudi bolniki, ki ne morejo več do cerkve. To se pozna tudi pri obhajanju tako velikega praznika, kot je velika noč.
Slovenski župnik v Essnu Lojze Rajk, ki skrbi tudi za vernike v (nad)škofijah Aachen, Münster in Paderborn, je imel v preteklih mesecih tudi nekaj zdravstvenih težav, tako en mesec ni bilo maš na podružnicah. Tako v postnem času niso imeli kakšne posebne priprave, razen običajnih maš v Altenessnu. 18. marca so imeli dan staršev, 24. marca je bilo tudi skromno praznovanje materinskega dneva.
Na cvetno nedeljo je bila maša združena z nemško župnijo, navzočih je bil nekaj več kot deset Slovencev, popoldne je bila še slovenska maša v Hildnu, tam je bil blagoslov zelenja brez procesije.
Na veliki četrtek je Lojze Rajk somaševal z dvema nemškima duhovnikoma, slovenskih rojakov ni bilo videti v cerkvi, prav tako ne pri bogoslužju velikega petka ob 15. uri. Pridružil se je nemškim faranom in pomagal deliti sveto obhajilo.
Pestra pa je bila za slovenskega duhovnika velika sobota. Blagoslov jedil je bil lepo obiskan: ob 9. uri v Hildenu (nadškofija Köln) je prišlo približno 70 ljudi, ob 11. uri v Eschweilerju šestnajst rojakov in ob 15. uri v Krefeldu petdeset (prišlo je tudi več ljudi drugih narodnosti), v Altenessnu ob 16.15 jih je prišlo trideset.
Velikonočno vigilijo so imeli v 40 kilometrov oddaljenem Moersu, udeležba je bila leta - šestdeset rojakov. Sodelovali so tudi člani zbora Slovenski cvet, svečo, ki jo uporabijo pri vigilij, je tudi to leto naredila mežnarica, ki ima moža slovenskega porekla. Vstajenjske maše s procesijo, kar je za Nemčijo nekaj neobičajnega, v cerkvi sv. Janeza Altenessnu se je kljub slabemu vremenu - zato je bila samo v cerkvi - udeležilo petdeset ljudi, v velikonočni ponedeljek je bila še maša v Oberhausnu v kapeli bolnišnice sv. Klemena.
Slovenski župnik Lojze Rajk še naglaša: "Veliko noč smo praznovali bolj tradicionalno, z nekoliko manjšo množico ... Živimo in delamo ter trudimo se po svojih močeh. Te božje danosti, ki so nam poklonjene, s hvaležnostjo sprejemamo."