Gaiser: Tisti, ki so se zgražali nad Mussomelijem, bi sedaj morali biti še precej bolj zgroženi nad veleposlanikom Rusije
| 17.04.2018, 15:24
Predsednik državnega zbora Milan Brglez je izrazil presenečenje nad petkovim izrazom podpore ruskega veleposlanika v Sloveniji Dokuja Zavgajeva stranki DeSUS zunanjega ministra Karla Erjavca.
Minister v tem ne vidi nič spornega. Kot je dejal Brglez pomeni izjava tudi kršitev dunajske konvencije o diplomatskih odnosih. Meni namreč, da se tako tuji veleposlaniki oziroma diplomati naj ne bi obnašali v državi, ki jih gosti. Za komentar smo vprašali predsednika panevropskega gibanja Larisa Gaiserja. Ta sicer v tem kršitve ne vidi dunajske konvencije, ga pa preseneča, da je to izrekel diplomat, ki se do sedaj sploh ni oglašal.
Ruski veleposlanik je v petek ob podpisu nove petletne pogodbe o dobavi zemeljskega plina med predstavniki Geoplina in ruskega Gazproma dejal, da se »v Sloveniji začenja predvolilna kampanja, ki bo tudi pomembno vplivala na življenje te države« in da »stranka, ki jo vodi Karl Erjavec, verjetno ima kaj za pokazati na tem področju. To je konkreten večletni program«. Gaiser sicer v tem primeru ne prepoznava kršenja dunajske konvencije, ga pa preseneča nekaj drugega: »Me ne preseneča to izražanje podpore, čeprav me pa preseneča, da je to naredila oseba, ki tega ni počela v preteklosti. To pa kaže v resnici na eno dejstvo v balkanskem prostoru. V nedeljo je Rusija izgubila še zadnjo možnost vplivanja na Črtno goro. Na predsedniških volitvah je zmagal ponovno Đukanović, torej neka proevropska in proameriška linija. Kandidat, ki ga je podpirala tako Rusija kot Srbija je izgubil in Rusija v tem trenutku zgublja pozicijo na Balkanu. Ostaja samo prijateljska s Srbijo, kar je tudi zgodovinsko povezano. Vendar, če dobro pogledamo resnični scenarij, je prišlo v tej regiji do paradoksa, Slovenija, torej naša diplomacija ima veliko boljše odnose z Rusijo od same Srbije.«
Nadalje je spomnil na vse večje sodelovanje in povezovanje Slovenije z Rusijo, kar je pospremil z besedami: »Če sem prav zaračunal smo imeli 27 ali 28 srečanj na visoki ravni med Kremljem in Slovenijo in niti enkrat z Belo hišo. To je škandalozno, sploh glede na pozicioniranje Slovenije v zvezo Nato in EU.«
Gaiserja smo spomnili, da je pri blažjih izjavah na zagovor na slovensko zunanje ministrstvo moral nekdanji veleposlanik ZDA v Sloveniji Joseph Mussomeli, ki je vzbudil pozornost pri slovenskih oblasteh zaradi izjav o kandidaturi Danila Türka za generalnega sekretarja OZN in o osamosvojitvi. »Mussomeli je držal še nekoliko večjo razdaljo od tega, kar v tem trenutku naredil ambasador ruske federacije. Tako, da zagotovo tisti, ki so se zgražali nad Mussomelijem, bi sedaj morali biti še precej bolj zgroženi nad tem, kar je naredil ambasador Rusije.«