Blaž LesnikBlaž Lesnik
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Pahor Kovačiču: ni mogoče

Slovenija | 04.04.2018, 15:09

Parlamentarnih volitev v nobenem primeru ni mogoče razpisati hkrati z referendumom, so zapisali v uradu predsednika republike Boruta Pahorja v odgovoru Viliju Kovačiču. Kot so navedli, mora namreč predsednik republike ob določitvi datuma glasovanja spoštovati določbe ustave, zakona o volitvah in poslovnika državnega zbora, ki natančno odrejajo, kako se določijo roki volitev v državni zbor.

Državni zbor se je z odstopom predsednika vlade seznanil 20. marca, začeli so teči roki za predlaganje kandidatov za predsednika vlade, če jih ne bo, bo predsednik republike bo v tem primeru v skladu z ustavo predvidoma 14. aprila razpisal predčasne volitve. Te se opravijo najpozneje dva meseca in najprej v 40 dneh po razpisu, torej najprej 27. maja, 13. maj, ko je razpisan referendum, volitev še ne more biti. Kovačič se je pritožil tudi na ustavno sodišče, ki bo o tem odločalo že na jutrišnji seji.

V obdobju pred parlamentarnimi volitvami, za katere datum sicer še ni določen, je dinamika med strankami precejšnja. Veliko novih strank se pojavlja, ki računajo na uspeh in se mnoge tudi povezujejo med seboj. Medtem pa smo na strani desne sredine priče večjemu sodelovanju in skupnemu nastopanju na različnih dogodkih.

Desnosredinske stranke so odločene zmagati na letošnjih državnozborskih volitvah, so zapisali v vabilu na jutrišnjo tribuno, ki so jo v Pivki sklicali v stranki Glas za otroke in družine. Poklicala sem predsednika Aleša Primca. "Vse lepo vabim na javno tribuno, na kateri bomo sodelovali Marko Zidanšek, Janez Janša, Franc Kangler in Aleš Primc."

Kaj to pomeni za predvolilno kampanjo? "V Sloveniji je vse prepogosto prisoten občutek, da se nič ne da spremeniti. Mi smo prepričani, da se da, samo stopiti moramo skupaj in strniti moči. V Stranki za otroke in družine smo se povezali v koalicijo Združena desnica s stranko Franca Kanglerja, intenzivno pripravljamo ukrepe in prepričan sem, da bomo dosegli odličen rezultat."

Predsednika Nove Slovenije Mateja Tonina v Pivki ne bo, se pa stranka sooča še z eno spremembo, poslansko skupino je namreč zapustil poslanec Zvonko Lah, ki se ji je pridružil lani po odstopu iz poslanske skupine Slovenske demokratske stranke. O njegovem izstopu se je govorilo že nekaj časa, zdaj je torej novica uradna, Nova Slovenija ima tako v parlamentu spet pet poslancev.

Pred volitvami v anketah še vedno najbolje kaže Listi Marjana Šarca, čeprav je slišati mnoga opozorila pred nevarnostjo takoimenovanih novih obrazov. Tudi Ernest Petrič, nekdanji ustavni sodnik in diplomat, je v pogovoru za Radiu Ognjišče opozoril na drugo plat medalje. "Politika je zelo resna zadeva in tudi volitve so resna stvar. Slovenci smo v teh stvareh včasih celo malo naivni in potem razočarani. Ni politika to, da napišeš nekaj sijajnih člankov, to je lahko, politika je, kako neke ideje izpeljati v življenje. Novi obrazi so lahko simpatični, včasih je  celo prav, da pridejo, ampak skok na hitro iz nulte točke na vrh je včasih lahko problematičen."

Pogovor, ki je bil objavljen v oddaji Spoznanje več, predsodek manj lahko poiščete v avdio arhivu na spletni strani radio.ognjisce.si.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...