Dr. Verica Trstenjak na vseslovenskem srečanju 2016
Verica Trstenjak: Menim, da je koristno, da tudi slovenski pravniki pozovemo hrvaške pravnike k spoštovanju pravne države
| 03.04.2018, 20:26
Ugledni slovenski pravniki so pozvali Hrvaško, naj uresniči odločbo arbitražnega sodišča glede meje s Slovenijo in naj spoštuje evropsko pravo. Pod poziv so se se podpisali Zveza društev pravnikov Slovenije in Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije ter več slovenskih mednarodnih pravnikov, med njimi Verica Trstenjak, Marko Pavliha, Ernest Petrič in Patrik Vlačič.
Podpisniki so v "javnem pozivu k udejanjanju arbitražne odločbe" izrazili zaskrbljenost, "da se še naprej dogajajo incidenti predvsem v Piranskem zalivu in ostra politična retorika, kar zelo slabo vpliva na dobrososedske odnose in diplomatsko, gospodarsko, upravno, policijsko, pravosodno in kulturno sodelovanje". Pozvali so hrvaško predsednico države, predsednika vlade, predsednika sabora in vse hrvaške kolegice in kolege pravnike, "da zagotovijo spoštovanje temeljnih vrednot Evropske unije" v skladu s Pogodbo o Evropski uniji. O tem, kako ocenjuje ta poziv profesorica Verica Trstenjak pod katerega se je tudi sama podpisala smo poslušali izvedeti kar od nje. Za Radio Ognjišče je dejala: „Pod to izjavo sem se podpisala, zato ker se mi zdi koristno, da tudi slovenski pravniki pozovemo naše kolege, hrvaške pravnike k spoštovanju pravne države, torej k spoštovanju pravnih aktov, v tem primeru arbitražne odločbe. Načeloma sem proti podpisovanju nekih izjav ampak to je izjava, ki ni politična ampak je dejano v smislu poziva našim kolegom, hrvaškim pravnikom, da oni na svoji strani naredijo kar je možno za spoštovanje pravne države, ki kot vemo mora obstajati vsak dan, vsak trenutek in ne more nikoli spati.“
Kako to nespoštovanje razsodbe vpliva na ta proces določanja meje? „Dokler se ena od strank ne drži sodne odločbe v tem primeru arbitražne odločbe so na voljo samo pravne poti in v tem primeru imamo možnost tožbe, ki je pač eno redkih možnosti. Druge rešitve v tem primeru niso možne, razen da začnemo postopke na novo, kar pa mislim, da Slovenija na to ne bi pristala,“ je dejala Trstenjakova za Radio Ognjišče.
Sicer pa so pravniki izrecno Hrvaško pozvali k dosledni implementaciji odločbe arbitražnega sodišča, ki je, kot so poudarili, dokončna in pravno zavezujoča. Hrvaško so pozvali tudi k prenehanju kršitev arbitražnega sporazuma, arbitražne odločbe in sekundarnega evropskega prava, vključno z uredbo o skupni ribiški politiki.