p. mag. Branko Cestnik
Pred prazniki so naša stanovanja bolj očiščena kot naša srca
Oddaje | 27.03.2018, 09:00 Rok Mihevc
Zanimivo je, kako pri čiščenju kopalnice očistimo vsak kotiček, svojo dušo pa zanemarjamo in puščamo napol očiščeno, je v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, opozoril sogovornik p. mag. Branko Cestnik. Predstavil je tudi svoj pogled na radijski misijon, veliki teden ter aktualno dogajanje v Franciji ter Španiji.
Misijon je potešil žejo po božjem
Tudi p. Branko Cestnik, eden izmed misijonarjev, meni, da je bil misijon uspešen in je vesel, da še vedno lepo odmeva. »Težko je sicer že govoriti o rezultatih, čeprav bi rad kot sejalec po treh korakih že videl kaj je zraslo, lahko pa izmerimo dobre ter spodbudne odzive poslušanosti in komentarje na družbenih omrežjih. Z misijonom se je odgovorilo na veliko potrebo po božji besedi in radio ima to prednost, da pride tja, kamor klasični pridigar ne pride. Mnogo ljudi ima zadržek pred klasičnim pridigarjem, kljub vsemi pa jih žeja bo božji besedi. In radio je odličen medij, da to žejo poteši.«
Priprava na veliki teden in veliko noč
Namen radijskega misijona, ki je vsako leto, ne npr. na deset let, kot po župnijah, je, da se bolje pripravimo na veliko noč. Z njim tudi odstremo poglede na kristjana, kakšen bi lahko bil. »Mnogi kristjani, ko se začnejo zavedati svoje vere, se vprašajo, kako naj to prenese naprej in kaj mora spreminjati v okolju kjer živi. A čutijo zadrego, strah in tudi ni vzorcev, kako prenašati to naprej. Prav naš pogovor na misijonski večer, kako kristjan deluje v javnosti, je dal pomembne poudarke, da je delovanje kristjana pomembno najprej v soseščini, rodbini in lokalni skupnosti. Je pa žal današnji kristjan precej zaspan...«
Tradicija, ki nas združuje
Kljub vsemu Cestnik meni, da so še vedno znaki upanja in to se bo pokazalo prav v teh dneh pri velikonočnih blagoslovih. »To je najbolj množičen obred v Sloveniji, udeležujejo se ga bližnji, oddaljeni in celo nekrščeni. Zame je to znamenje, da pod pepelom še gori žerjavica. Šunka in potica imata globlji simbol tudi za tistega, ki nima razčiščene vere oz. ima celo kaj proti Cerkvi. Biti hoče deležen narodnega obreda, ko si na nedeljsko jutro narod podeli to hrano.« Po njegovem mnenju je to enkratna ljudska zgodba velike noči s svojimi običaji. »Je tradicija, ki nas združuje.«
Oddajo je pripravil in vodil Jože Bartolj.