Vsi Frančiškovi možje. Kardinali se predstavijo.
Cerkev po svetu | 03.03.2018, 07:00 Marta Jerebič
V Italiji je minuli teden izšla knjiga o kardinalih, ki jih je imenoval papež Frančišek. Avtor s tega vidika predstavlja panoramo sodobnega katolištva, predgovor pa je napisal honduraški kardinal Oscar Rodriguez Maradiaga. Ta je ob predstavitvi za portal Vatican News spregovoril tudi o reformi rimske kurije.
Kot pravi honduraški kardinal Oscar Rondriguez Maradiaga, je Frančišek reformo rimske kurije sprožil tudi v sestavi kardinalskega zbora: »Pri reformi ne gre samo za strukture, ampak tudi za osebe«.
Knjiga z naslovom »Vsi Frančiškovi možje. Novi kardinali se predstavijo« prinaša njihove odgovore na vprašanja o aktualnih temah. »Njihovi odgovori vernikom pomagajo razumeti, da Frančišek vodi Cerkev ven iz centralistične miselnosti z namenom, da doseže obrobja in jih poveže v en glas v znamenju usmiljenja.«
Avtor knjige, vatikanist Fabio Marchese Ragona, se je pogovarjal s 35-imi od 49 kardinalov volivcev, ki jih je imenoval papež Frančišek. Nekatere je novica presenetila sredi noči ali v čakalnici na letališču, druge so obvestili sorodniki ali prijatelji z sms-om. V intervjujih govorijo o izzivih, s katerimi se soočajo v svojih državah. Kot je znano, papež ne imenuje kardinalov v mestih, ki bi jim v skladu z zgodovino pripadala ta funkcija, ampak jih poišče na obrobjih sveta. »Vsi ti kardinali so ulični duhovniki, preproste in ponižne osebe, podobne papežu Frančišku. Ti kardinali so v stiku z ljudmi na obrobju. Še posebej tu mislim na kardinale iz Azije in Afrike, ki so vsakodnevno v stiku z revščino. Papež Frančišek računa ravno na te osebe, ki lahko pomagajo ljudem z obrobja, saj so za papeža Frančiška zadnji prvi,« je še dejal avtor knjige.