Nadškof Cvikl: Bodimo vedno bolj ljudje upanja
Slovenija | 31.03.2018, 17:07
Veliko soboto zaznamuje čaščenje Jezusa v Božjem grobu, kamor je bil položen po koncu obredov velikega petka. Ta je v Sloveniji povsem običajen delovni dan, zato je bogoslužje običajno vezano na večer. V ljubljanski stolnici je obrede velikega petka vodil ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar, v mariborski je zbrane pri bogoslužju tega dne nagovoril mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl.
"Jezus Božji Sin je vzel nase naše slabosti, da bi nam podaril življenje, ki ga on živi z Očetom. Nase je vzel naše grehe, da bi nam podaril večno življenje. Bog je po svojem Sinu postal v vsem solidaren z nami, da bi našo človeško danost povzdignil v Božjo, da bi mi postali deležni polnosti Božjega življenja in Božih darov. Po Kristusovem trpljenju se razodeva Božja ljubezen in usmiljenje. V Jezusovem trpljenju vidimo naše trpljenje, ki na križu dobiva nov pomen; smisel, ki ga sami ne moramo dati. S tem je Jezusovo trpljenje tudi naše trpljenje in naše trpljenje je tudi Kristusovo," je poudaril nadškof Cvikl. Opozoril je tudi, da so zadnje besede Božjega sina na križu: Dopolnjeno je. Kot je dodal, so to besede novega stvarstva, ko je grehu zadana rana in začne izginjati tema iz naših src. "Vsaka stvar postane dobra, ker Bog ni nehal ljubiti sveta, tudi takrat ne, ko je človek Bogu obrnil hrbet. Tako tudi smrt Bog obleče v novo obleko življenja, v belo obleko vstajenja." Nadškof Cvikl je pojasnil pomen poljuba križa. "To je znamenje hvaležnosti in češčenja. Vsak poljub, če je iskren, odraža našo ljubezen. S tem, ko poljubimo križ, pa pustimo, da nas tudi Križani poljubi. Ta poljub je poljub Boga, je znamenje njegove neskončne ljubezni. Ko nas Bog poljubi, postane naše življenje izpolnjeno, postane dobro, postane novo." Kot je še povabil nadškof Cvikl, naj nas novo življenje, rojeno na križu, prepoji, da bomo vedno bolj ljudje upanja in vstajenja.
V novomeški stolnici je obrede velikega petka tradicionalno vodil stolni prošt Božidar Metelko. Bogoslužje je bilo tudi v celjski, koprski in murskosoboški stolnici. V slednji je med drugim spovedoval škof ordinarij Peter Štumpf.
Vir: Katoliška Cerkev