AVDIO: Slovenski škofje v velikonočnih poslanicah opozorili, da nas Vstali ne pušča samih
Slovenija | 31.03.2018, 14:00
Slovenski škofje v letošnjih velikonočnih voščilih vsem kristjanom in ljudem dobre volje voščijo blagoslovljeno veliko noč. Poudarili so, da s praznovanjem Jezusovega vstajenja praznujmo tudi svoje vstajenje.
Ljubljanski nadškof metropolit in predsednik SŠK Stanislav Zore je v velikonočni poslanici uvodoma poudaril, da s tem, ko je Jezus vstal od mrtvih, gredo naši koraki naprej in zato mora danes po vsem svetu odmevati sporočilo: Jezus je vstal! Zares je vstal! "In mi, kot velikonočni kristjani, moramo svetu prinašati oznanilo, da Jezus nese s seboj v vstajenje svoje poveličane rane kot znamenje svoje istovetnosti. In v Jezusu je tudi vsako trpljenje, ki mu ga izročimo, poveličano. Zato moramo reči odločno ne vsakemu zlu, ki na svetu povzroča trpljenje. V moči vstalega Jezusa Kristusa se moramo skloniti k vsaki bolečini, k vsakemu trpljenju; v moči njegovega vstajenja se moramo dotakniti vsakega obraza, osušiti solze, ki tečejo iz bolečine; v moči vstajenja se moramo naučiti spoštovati trpljenje. Posebej tisto trpljenje, za katerega ne znamo najti zdravila. V moči Jezusovega trpljenja in vstajenja moramo ljudje vedno znova prinašati upanje, da zadnje besede nimata trpljenje in ne smrt, ampak ljubezen in vstajenje."
Bistvo krščanskega oznanila in vere je Jezusovo vstajenje od mrtvih in velikonočno sporočilo zaznamujeta dve dejstvi: prazen Jezusov grob in Jezus se je učencem resnično prikazal, je v voščilu poudaril mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, ki je vsem zaželel, da bi bila naša srca odprta in pripravljena, sprejeti dar odrešenja, ki nam ga je Gospod zaslužil. "Želim, da bi vsak izmed vas v veri, v svojem srcu začutili bližino Vstalega, in se razveselil moči novega življenja, ki je lastno Božjim sinovom in hčeram. Naj vaša srca napolni veselje in upanje, da boste lahko v ta svet prinašali luč upanja in živete vere. Vstali Gospod nas pošilja polne velikonočnega veselja, poguma in vere v naše družine, skupnosti in delovna mesta. Ne bojmo se poslanstva, ki nam je zaupano."
Celjski škof Stanislav Lipovšek je spomnil, da je bil postni čas neke vrste duhovne vaje, ki so nam pomagale, da smo se bolj poglabljali v molitvi, si prizadevali pomagati bližnjemu in se posebej poglobili v zakrament sprave. Sporočilo velike noči je, da nismo sami, je dejal celjski škof. "Da Jezus živi. In to je najbolj upanja polno in najbolj tolažilno in najbolj radostno sporočilo človeštvu, ki se duši v vseh mogočih teminah in problemih doma in po svetu" Po besedah škofa Lipovška moramo biti veseli tudi zato, ker zadnja postaja križevega pota ni križ:"Zadnja postaja je velika noč in vstajenje. Želim sebi in vsem vam, da bi res globoko doživeli to radostno sporočilo velike noči: Gospod je z nami, veselimo se, tudi mi bodimo z Njim."
Murskosoboški škof Peter Štumpf je v velikonočnem voščilu zapisal, da je vstajenje Jezusa Kristusa stvarjenje novega človeka in stvarstva. "Tudi naša prekrasna reka Mura je del tega novega stvarstva in je s tem več kot samo simbol Pomurja. Je življenje Pomurja. Varovanje njenega življenja, ohranja in krepi naše življenje," je poudaril v voščilu. "Še danes je nam tako draga Mura kljub vsem napačnim odločitvam v preteklosti simbol življenja in spominjanja. Mnogim ljudem v Sloveniji in po svetu še vedno pripoveduje svojo Povest o dobrih ljudeh. Tukaj Katica še vedno poje svojo otožno pesem "Vsi so venci vejli". Če oskrunimo in ponižamo našo drago Muro, bomo uničili dobro povest o sebi. Reko je mogoče sijajno spreminjati samo tako, da jo ohranjamo, negujemo in skrbimo za njeno življenje. Vsaka tekoča kaplja naše reke Mure nas opominja, da smo na potovanju proti novemu Jeruzalemu. Vse se steka v večnost." Škof Štumpf je še dejal, da nas Jezus ne pušča samih, saj nas je dokončno združil s svojim vstajenjem od mrtvih.
Koprski škof Jurij Bizjak pa je v velikonočnem voščilu dejal, da je velika noč praznik vstajenja in življenja ter praznik, ki ga v sebi nosi vsak človek. "Vsak človek nosi v sebi zrno, misel na življenje, tudi na večno življenje. In velika noč je namenjena prav temu, da bi se to zrno, ta kal večnega življenja okrepila. Da človek spet zadiha, da zaživi, da premaga razne ovite, ki se mu postavljajo v življenju in je spet svoboden, prost."
Novomeški škof Andrej Glavan je v velikonočnem voščilu zapisal, da je v središču velikonočnega praznovanja Jezus Kristus, ki je iz ljubezni do vsakega človeka umrl na križu in vstal od mrtvih. Zelo pogosto je njegov simbol jagnje, je poudaril. "Nemočni in umirajoči Kristus je pravo jagnje. Nedolžen je sprejel trpljenje in smrt in tako s svojim zgledom ustoličil zakon ljubezni. In ta ljubezen je šibka le na videz, v resnici pa je močnejša kot vsaka druga sila." Škof Glavan je spomnil še na apostola Janeza, ki je Jezusa najgloblje doumel, ko je dejal, da smo iz smrti prešli v novo življenje, ker brate ljubimo. To je neke vrste začetek našega novega življenja z vstalim Kristusom, če se oklenemo Jezusovega zgleda, če ne živimo zaprti vase, v svoje omejene načrte in svojo pozornost usmerjamo v potrebe drugih, k njihovim konkretnim stiskam. Moč za to pa črpamo iz evharistije, ki je predokus večnosti in veselja z vstalim Gospodom."