Parlament
Poslanci sklenili zadnjo redno sejo parlamenta v tem mandatu
Slovenija | 27.03.2018, 18:39
Poslanci so danes sklenili zadnjo redno sejo aktualnega sklica državnega zbora. Na mizah je bilo več dokumentov. Med drugim so podprli resoluciji o nacionalnih programih varnosti in zdravja pri delu ter duševnega zdravja. Sklenili so, da so za nadaljnjo obravnavo primerni dopolnitve zakona o gasilstvu ter zakona o tako imenovanem kulturnem evru in o povračilu premoženjske škode iz druge svetovne vojne. Parlamentarno pot je medtem končala novela zakona o mednarodni zaščiti.
Državni zbor je resoluciji o nacionalnih programih varnosti in zdravja pri delu ter duševnega zdravja sprejel soglasno. V nekaterih poslanskih skupinah so ob tem poudarili, da ju bo treba tudi dejansko izvajati.
Dopolnitve zakona o gasilstvu so pripravili v SDS. Med drugim so predlagali, da bi delodajalcu, ki zaposli prostovoljnega gasilca, znižali zavarovalne premije in priznali dodatne davčne olajšave. "Gasilstvo je več kot samo poklic, gasilstvo je poslanstvo, poslanstvo v dobro ljudi, je izraz nesebične volje pomagati, je izraz slovenske kulture. Vse to so razlogi zaradi katerih vedno znova lahko vsak zase in vsi skupaj rečemo gasilcem samo preprosto hvala. V SDS smo predlagali zakon s katerim se in tudi konkretno oddolžimo, ne samo v besedah, ampak tudi v dejanjih," je svoj glas obrazložil poslanec največje opozicijske stranke Branko Grims. Podprli so ga še v NSi, in DeSUS, proti so bili v SMC in Levici, v SD so se vzdržali.
Na širšo podporo je v prvi obravnavi naletel zakon o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe v kulturi, proti so bili v SDS. "Zakon bom podprla, čeprav se dobro zavedam, da ko bodo ugasnile kamere, bo predlagatelj zakona, kot običajno, spet pozabil ta zakon ter tudi skrb za slovensko kulturo in kulturno dediščino," pa je v obrazložitvi glasu poudarila poslanka DeSUS Julijana Bizjak Mlakar.
Za drugo obravnavo je po sklepu parlamenta primeren tudi zakon o povračilu premoženjske škode iz druge svetovne vojne, po katerem bi bile žrtve vojnega nasilja upravičene do 6000 evrov. Podprli so ga v SMC, SD in Levici, v SDS mu niso nasprotovali, a bodo vložili dopolnila, ki bi zagotovila bolj enakopravno obravnavo žrtev. "Povračilo premoženjske škode, nastale med drugo svetovno vojno, je vprašanje, ki je odprto že vrsto let in za katerega se že vrsto let išče ustrezne rešitve. Vložitev predloga zakona tik pred iztekom mandata ne more biti drugo, kot odpiranje ideoloških tem za dnevnopolitične potrebe tik pred volitvami," je menil Marjan Pojbič iz največje opozicijske stranke.
Na neodobravanje 44 poslancev je medtem naletel predlog zaostritve azilne zakonodaje. Poleg SDS so ga podprli le še v NSi. "V tem mandatu se je Slovenija soočala z vprašanjem nezakonitih vstopov v državo. Ne begunci, pravih beguncev je bilo, temveč ilegalni migranti, ki so množično in brez vsakega nadzora prehajali naše ozemlje, so bili in lahko še bodo naš glavni problem, vendar je jasno, da Slovenija ni zavezana sprejeti neomejenega števila migrantov, ki v državo vstopajo nezakonito, dolžna pa je zagotavljati javni red in notranjo varnost," je poudaril poslanec NSi Zvonko Lah.
"Ker je to zadnja redna seja v tem sklicu, se vsem zahvaljujem za opravljeno delo - strokovnemu osebju in zaposlenim v službah državnega zbora tudi za vso podporo in potrpljenje, poslankam in poslancem pa za prispevek k politični kulturi parlamentarizma v Sloveniji," je po vseh glasovanjih dodal predsednik parlamenta Milan Brglez.