Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Novinarka Žištova po sodbi balkanski bojevnik: Dolgotrajnost sodnih postopkov je rak rana našega sodstva

| 21.03.2018, 10:59

Poročali smo že, da je v ponovljenem sojenju v zadevi Balkanski bojevnik Okrožno sodišče v Ljubljani po 128 obravnavah in obravnavanih več kot 60 tisoč strani sodnega spisa izreklo sodbe.

Večino obdolženih je sodni senat spoznal za krive, a jim dosodil nižje kazni, kot je predlagalo tožilstvo. Sodni senat je izrekel najvišje zaporne kazni prvoobtoženemu Draganu Tošiću in soobtoženima Draganu Beljkašu ter Jakobu Remškarju. Za komentar sodbe, ki še ni pravnomočna smo vprašali novinarko časnika Večer Damijano Žišt, ki je postopek spremljala vseh osem let. Opozorila je, da so v ponovljenem sojenju bili uporabljeni dokazi, ki jih je prejšnji senat izločil, kritična pa je bila do precej dolgega sodnega procesa.

Novinarka Žištova je uvodoma opozorila, da sodba še ni pravnomočna, da pa gre za zelo obsežen proces: »Izpostavila bi, da so tukaj sodili delu kriminalne združbe Darka Šarića, ki se ga je zaradi trgovanja z velikimi količinami kokaina prijel vzdevek »balkanski narko kralj« in mu sodijo v Beogradu, njegovim članom so sodili oz. še sodijo tudi po drugih državah nekdanje Jugoslavije, tako Srbija, sedaj tudi Bosna in Slovenija. Tako, da je očitno ta kriminalna združba imela lovke razpredene res povsod.«

Opozorila je na dolgo trajanje postopka. »Sodba je šele na prvi stopnji in bo še nekaj časa trajalo, da bo pravnomočna. Ne vem, če smo se veliko naučili, glede na to, da gre za dolgotrajni sodni postopek, ki je seveda res zelo obsežen in je sojenje res potekalo nemoteno. Verjamem, da je bilo vloženega veliko truda s strani sodnega senata,« je dejala in opozorila: »Predstavljamo si, da nekoga aretirajo danes, pa bo šele čez deste let šel v zapor. Vmes si uredi življenje, počne zadeve, ki ga zanimajo, ustvari si družino. Predvsem ta dolgotrajnost sodnih postopkov je še vedno rak rana našega sodstva.«

Da tovrstnimi procesi drugje dobijo epilog prej, je v nadaljevanju poudarila sogovornica in kot primer navedla Italijo, kjer zadeve »potekajo veliko hitreje, morda tudi bolj prednostno«. Med težavami, ki jih kolegica Večera vidi v slovenskem pravosodnem sistemu je poleg dolgega trajanja tudi pripor, ki pri nas traja kar dve leti. »Še posebej, hudo je, če si v priporu, saj v priporu vsi veljajo za nedolžne. Ti pripori lahko pri nas trajajo od vložitve obtožnice še dve leti in tam je režim prestajanja povsem drugačen kot potem v zaporu, kjer je nato že malo lažje.«

Predvsem zaradi v preteklosti nekaterih izločenih dokazov na podlagi katerih so bili sedaj obtoženi obsojeni, novinarka Žištova poudarja, da bo prelitega še veliko črnila. »Prav zaradi spornosti teh dokazov bo prelitega še veliko črnila v ugovorih obrambe in obtoženih na sodbo okrožnega sodišča v Ljubljani.«

Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...