Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Pregled domačih dogodkov od 23. februar do 2. marca 2018

Slovenija | 03.03.2018, 10:55 Tone Gorjup

V pregledu dogodkov od petka do petka, je tokrat v središču dogajanja obisk slovenskih škofov na grobovih apostolov in njihovo srečanje s papežem Frančiškom. Sveti oče je dal posebno izjavo tudi za Radio Ognjišče, v kateri nas vabi naj med bližnjim misijonom odpremo svoja srca Gospodu. Na prvo mesto bi sicer lahko dali še drugo odličje, ki ga je na olimpijskih igrah za Slovenijo osvojil Žan Košir. Na področju politike je odmevala zamenjava vrha Slovenske vojske. Sicer pa je naše kraje zajel hud mraz, ki je zahteval tudi smrtno žrtev. O tem in še nekaterih dogodkih iz politike, kulture in športa v pregledu dogajanja v domovini.

Slovenski škofje na grobovih apostolov v Rimu

V tem tednu so se slovenski škofje mudili na uradnem obisku „ad limina apostolorum“ v Rimu. Ta je dosegel svoj vrhunec v četrtek, ko so zjutraj somaševali s papežem v Domu sv. Marte, zatem pa jih je sprejel še v avdienco. O tem srečanju s papežem Frančiškom je nadškof Stanislav Zore povedal: „Govorili smo o mladih, o družinah o odnosu med državo in Cerkvijo v naši domovini o liturgičnih vprašanjih, zelo na kratko o gospodarstvu. Se mi zdi dragoceno, da smo poudarili, kako je pomemben ta prehod oziroma mesto starih staršev, kajti samo ti lahko dajo korenine mladim. Je šlo res za zelo, mirno bi rekel, bratsko srečanje brata z brati in očeta s sinovi. Papež ni postavljal vprašanj. Papež se je z nami pogovarjal o stvareh, ki so zanimale nas.“ Papež Frančišek je ob tem namenil nekaj besed Cerkvi v Sloveniji. Nadškof Stanislav Zore jih je povzel takole: „Njegovo sporočilo slovenski Cerkvi je, da naj bomo blizu duhovnikom, ljudem; naj ljudje čutijo tisti optimizem, ki ga vera prinaša v življenje in tisto upanje, ki ga nosi s seboj evangelij, krščanstvo, Jezus Kristus.“ Na že četrtem obisku „ad limina“ v samostojni Sloveniji - tiso bili že novembra 1992, aprila 2001 in januarja 2008 - so v Rim odšli nadškof Stanislav Zore, nadškof Alojzij Cvik, škof Jurij Bizjak, škof Andrej Glavan, škof Stanislav Lipovšek, škof Peter Štumpf, ljubljanska pomožna škofa Anton Jamnik in Franc Šuštar ter upokojeni škof Metod Pirih.

Papež nagovoril poslušalce radijskega misijona

Papež Frančišek je ob srečanju z našimi škofi dal tudi posebno izjavo za poslušalce Radia Ognjišče ob bližnjem radijskem misijonu, ki se bo začel na tiho nedeljo, 18. marca. Takole nas je nagovoril: „V tednu, ko se bo začel vaš misijon, vam želim biti blizu, vam poslati svoj blagoslov. Spomnite se, da je misijon Gospodov obisk; Bog trka na vaša vrata, na vrata vašega srca, na vrata vaše družine, na vrata vašega doma – Gospod vas pride obiskat. Odprite vrata: vrata srca, vrata družine, vrata doma. Gospod nam vedno ponudi kaj dobrega in to stori zastonj. Milost je namreč zastonjska Božja ljubezen. Ne bojte se, odprite vaša srca, odprite vaše družine, odprite vaše domove. In videli boste, da vas bo sad močno osrečil. Naj vas Gospod blagoslovi in vas Marija varuje. Hvala in molite zame!“

Prvi petek v marcu je tudi v Sloveniji potekalo več molitvenih srečanj in drugih dogodkov ob svetovnem molitvenem dnevu žensk 2018. Bogoslužje za molitveni dan vsako leto priprava druga država, prihodnje leto je na vrsti Slovenija. Ekumenska molitvena srečanja so med drugim priravili v Ljubljani, Rogaški Slatini, Murski Soboti, Velikih Laščah, Izoli in Mariboru.

Vlada odstavila generalmajorja Ostermana

V začetku tedna je dosedanji načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Andrej Osterman je posle predal svojemu nasledniku, generalmajorju Alanu Gederju, ki je prevzel bojno zastavo naše. Vlada je namreč razrešila Ostermana, ki naj bi bil objektivno odgovoren za neuspeh bataljonske bojne skupine na preverjanju njene pripravljenosti. Poznavalci obrambnega resorja so ob tem opozarjali, da bi morala nujno odstopiti tudi ministrica Andreja Katič, saj vlada z vztrajnim krčenjem sredstev ne zagotavlja pogojev za normalno delovanje vosjke. Novi načelnik Geder je kljub temu prepričan v uspeh, če bodo pripadniki vojske delali trdo, pošteno in predvsem etično in če bodo imeli politično podporo. Njegov predhodnik Andrej Osterman, za katerega je znano, da ni bil v najboljših odnosih z ministrico, pa je ob tej priložnosti dejal: »Ostro pa zavračam obtožbe, da smo odgovorni za namerno samoponižanje slovenske vojske in vojakov. Sleherni dan sleherni vojak daje od sebe tisto najboljše, kar ima. Žal pa se kaže, da enostavno ni več dovolj kadrovskih in materijalnih virov. Zdaj so na potezi drugi.« Osterman je svojemu nasledniku, ki prav tako prihaja iz vrst osamosvojiteljev, zaželel uspešno delo.

Občutna rast BDP in državne porabe

Rast slovenskega gospodarstva je lani dobila precejšen pospešek; BDP se je po prvih ocenah statističnega urada realno okrepil za pet odstotkov, potem ko je bila rast v letu pred tem približno 3-odstotna. Predsednik vlade Miro Cerar se je takoj pohvalil: "To lepo dokazuje, da smo čvrsto na pravi poti gospodarskega razvoja in finančne konsolidacije." Zaskbljujoče pa je, da sta rast spodbudila predvsem izvoz in nenaden veliki skok državne porabe. Iz podatkov je razvidno, da je vmesna poraba, ki se nanaša na tekoče vzdrževanje, blago in storitve, prevozne stroške, najemnine in podobno narasla kot še nikoli doslej, kar je svojevrsten rekord Cerarjeve vlade. Sumljivo je če oblast na veliko odpre državno denarnico pred volitvami.

Uprava Luke Koper in Sindikat žerjavistov pomorskih dejavnosti sta minuli torek podpisala sporazum, ki družbi zagotavlja dolgoročno stabilno poslovno okolje in je temelj za dialog med socialnimi partnerji. S podpisom se umirjajo razmere v koprskem pristanišču po dogajanju v zvezi s poskusom odpovedi pogodbe o zaposlitvi sindikalistu Mladenu Jovičiću.

Vladna pogajalska skupina pod vodstvom generalne sekretarke vlade Lilijane Kozlovič je v četrtek tudi uradno začela pogajanja s sindikati javnega sektorja. Začela je s skupino sindikatov pod vodstvom Jakoba Počivavška. Dan zatem se je sestala še s predstavniki sindikata delavcev v zdravstveni negi ter sindikata zdravstva in socialnega varstva. Predstavila jim je nova vladna izhodišča. Na sindikalni strani v njih vidijo določeno približevanje.

Predsednik države Borut Pahor je pred koncem tedna podpisal ukaz o imenovanju namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Uroša Novaka. Na tem mestu bo nasledil Almo Sedlar, petletni mandat nastopil 3. aprila. Novak je sicer na javni predstavitvi poudaril, da bosta njegovo glavno vodilo, če bo imenovan v senat KPK, transparentnost in integriteta. Po njegovih ocenah je v Sloveniji največja težava sistemska korupcija, zaradi česar so potrebni sistemski ukrepi, pa tudi nova resolucija o preprečevanju korupcije.

Evropski parlament je v četrtek potrdil guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca za člana enotnega odbora za reševanje bank v okviru bančne unije. Novega člana na koncu imenujejo članice EU, ki naj bi to storile v začetku tega meseca. Enotni odbor za reševanje se ukvarja s 142 velikimi bankami in čezmejnimi skupinami, pripravlja zanje načrte za reševanje in sooblikuje čim učinkovitejše rešitve za banke, ki se znajdejo v resnih težavah. Po Jazbečevem odhodu v novo službo s petletnim mandatom bo v Sloveniji treba začeti postopek za imenovanje novega guvernerja, kar je naloga predsednika države.

Slovenijo in tudi sosednje pokrajine je v minulem tednu zelo mrzel zrak. Do četrtka je bilo zelo mrzlo. Ponekod so bile jutranje temperature tudi pod - 20 stopinj C, na Komni so izmerili celo - 38 stopinj C, na Kredarici in v Novi vasi so zjutraj - 27 stopinj, na Jezerskem - 25, Babnem Polju - 24, v Logatcu – 22. Tudi čez dan, so temperature ostajale pod ničlo. Dodatno je bil občutek mraza večji zaradi močnega vetra. Po padcu pred domačo hišo je zaradi podhladitve v bližini Maribora umrl starejši moški.

Na območju Policijske uprave Murska Sobota sta s 1. marcem prenehali delovati policijski pisarni Sveti Jurij ob Ščavnici in Domanjševci v občini Šalovci.

Marijina zemlja

V četrtek je bila v ljubljanskem Koloseju v sodelovanju z Radiem Ognjišče slovenska premiera dokumentarnega filma Marijina zemlja. V njem španski režiser Cotelo sodobnemu človeku s humorjem, globino in razburljivostjo predstavi Marijina prikazovanja in božjo ljubezen, je že navdušil na milijone ljudi po vsem svetu. Film, narejen kot vohunski triler, odgovarja na vprašanje, ali so pričevanja ljudi, ki trdijo, da so doživeli srečanje z Marijo, resnična ali ne. Poglobi se tudi v vprašanja, kdo je ta bog, ki se imenuje "Oče", kdo je Jezus ter kakšno vlogo in pomen ima njegova mati Marija.

Slovenijo bo maja na tekmovanju za Pesem Evrovizije v Lizboni zastopala Lea Sirk. Med osmimi tekmovalci, ki so si nastop v finalu priborili že v predizboru, so jo izbrali gledalci in poslušalci ter strokovna žirija. To je najbolj prepričala ravno Leina skladba Hvala, ne!, medtem ko so gledalci največ glasov namenili BQL.

Planinska zveza praznuje 125 let

Najbolj množična športna organizacija v državi, Planinska zveza je minuli torek z akademijo počastila svoj visoki jubilej, 125 let delovanja. Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, ki danes združuje 290 planinskih društev in klubov, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893. Ob visokem jubileju je Planinska zveza odprla nove prostore na obrobju ljubljanskega BTC-ja, Ob železnici 30a. Predstavniki zveze so se pred tem sestali s predsednikom vlade Mirom Cerarjem in ga seznanili z aktualnimi izzivi. Predstavili so mu pomen in obseg urejanja planinskih poti ter predlagali stalna proračunska sredstva za vzdrževanje; glede planinskih koč, pomembnega dela turistične infrastrukture, bi želeli pomoč pri energetski in ekološki sanaciji ter davčne spodbude za upravljavce koč v visokogorju.

Znanje brez meja

V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki je od tega tedna do 3. decembra letos na ogled razstava Znanje brez meja, na kateri bo predstavljen izbor 14 uspešnih inovatorjev in znanstvenikov s področij znanosti in tehnike, ki so odšli v tujino ali jih je pot zanesla v Slovenijo. Z razstavo želijo v muzeju pokazati, da ima preseljevanje lahko tudi pozitivne učinke. Obiskovalci razstave lahko spoznajo avtorja prvih tiskanih knjig v slovenskem jeziku Primoža Trubarja, razsvetljenca Žiga Zoisa, naravovarstvenico Angelo Piskernik, pustolovca Antona Codellija, očeta smučarskih poletov Stanka Bloudka, fizika z umetniško dušo Jožefa Stefana in še nekatere pomembne osebnosti.

Šport

Minulo nedeljo nedeljo so se v Pjongčangu v Južni Koreji končale letošnje zimske olimpijske igre. Le dan pred tem je deskar Žan Košir osvojil bron v paralelnem veleslalomu. Tako so slovenski športniki na njih osvojili dve medalji: biatlonec Jakov Fak je pred tem dobil srebrno na 20-kilometrski posamični tekmi. Slovenija se je z dvema medaljama uvrstila na 24. mesto, med tridesetimi državami, dobitnicami kolajn.

Slovenska košarkarska reprezentanca je minuli konec tedna v Podgorici v tretjem krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo premagala Črno Goro s 75 proti 63. V ponedeljek pa je doživela drugi poraz v kvalifikacijah, saj jo je Belorusija v Minsku premagala s 93:92.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...