Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Dr. Žiga Turk: v Sloveniji poteka boj za glasove javnega sektorja

Slovenija | 12.02.2018, 17:58 Tanja Dominko

Štiri mesece pred volitvami je na političnem parketu prava zmešnjava. Prejšnji mesec vodilna SDS je po zgodbi s sumljivim posojilom v anketi Dela padla na tretje mesto, na vrh pa se je povzpela Lista Marjana Šarca, ki v tem trenutku zavzema najugodnejši položaj. Prihodnje parlamentarne volitve tako še zdaleč niso odločene. O tem je tekla beseda tudi v današnji oddaji Spoznanje več, predsodek manj.

Uspeh Marjana Šarca na predsedniških volitvah se utegne ponoviti tudi na parlamentarnih. Dr. Žiga Turk je to takole pojasnil. »To se odlično ujema s tezo, da si Slovenci želijo politika, ki ni politik. To, da Šarec nima razvidnega programa oziroma da natančno ne poznamo njegovih stališč, je prednost. Če ljudem povemo, da je politika nekaj slabega, je to idealno.«

Doslej smo še vsakokrat pred parlamentarnimi volitvami dobili stranko s človekom na vrhu in neznanci v ozadju. Zgodi se, da dobijo položaje in se šele nato začnejo učiti politiko. »Škoda je nekoga učiti povsem na novo. To je drugače, kot pa če se iz druge ali tretje vrste neke uveljavljene stranke na vrh na volitvah postavi nekoga drugega. Ta se je učil mandat ali dva, se je kalil. Kar pa pride od zunaj, pa ima lahko enake težave, kot sem jih imel jaz. Ni dovolj, da imaš tehnokratske spretnosti. Ampak so pomembne spretnosti, povezane s političnim komolčenjem, usklajevanjem interesov obljubljanjem sem in tja

Tudi v opoziciji je dogajanje pestro. Dr. Žiga Turk je za oddajo Spoznanje več, predsodek manj komentiral menjavo na vrhu Nsi in strah, da bi levica utegnila dobiti ustavno večino. Vse spremembe tako gleda zelo dobrohotno, pravi.

»Vse te poteze ocenjujem iz stališča, ali smo bližje tega, da pobegnemo iz ustavne manjšine in se približamo parlamentarni večini. Skušam na vse, kar se dogaja, gledati dobrohotno. Jaz sem prepričan, da bi Nsi pod starim vodstvom lahko računala na okoli deset odstotkov. Menjava je bila verjetno narejena v upanju, da se rezultat izboljša, bojim pa se, da se zgolj prerazporejanje na najvišjem nivoju ne bo nujno prineslo več glasov. Morala bi se tako NSI kot SDS razgledati po širšem javnem prostoru

Kje vidi upanje za naprej? »Upanje je, da se pojavi še kaj novega in da nagovori volivce na sredini.«

V oddaji Spoznanje več, predsodek manj je dr. Žiga Turk komentiral tudi stavkovna gibanja, ki so trenutno v razmahu. Meni, da je v ozadju tudi boj za glasove javnega sektorja. Stavka namreč poteka večinoma v dejavnostih, ki so pod resorji SMC.

Slovenija, Politika, Sociala
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...