Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Ob drugi obletnici Hišo Ljubhospica obiskali predstavniki največjih verskih skupnosti

| 13.02.2018, 16:04

Hiša Ljubhospica praznuje 2. obletnico delovanja. Ob tej priložnosti so jo obiskali ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore, mufti islamske skupnosti Nedžad Grabus ter ljubljanski paroh in starešina Srbske pravoslavne Cerkve Aleksandar Obradović. Na srečanju so spregovorili o delu na področju duhovnosti v hiši v preteklem letu in o njenem pomenu ob koncu življenja na sploh.

Obdobje konca življenja je čas poslavljanja, zaključevanja odnosov, je čas slovesa. To nam pove, da je umiranje mnogo več kot samo medicinski proces, je zapisano na spletni strani Ljubhospica. Kako pomembna je podpora verskih skupnosti pri njihovem delovanju smo vprašali Marjana Sedeja, direktorja Lekarn Ljubljana, ki poleg donatorjev prispevka levji delež za delovanje hiše, kje je oskrba brezplačna. "Duhovna oskrba v hiši Hospic enako pomembno vlogo, isti nivo, kot je to za medicinsko ali socialno oskrbo," je dejal. Vodja hiše Tatjana Fink pa dodala: "Predstavniki največjih verskih skupnosti so velika podpora delovanju te hiše predvsem tudi zato, ker je duhovnost v odskrbi nekoga, ki se poslavlja velikega pomena."

Z občudovanjem in hvaležnostjo spremljamo delo teh ljudi in ga podpiramo je dejal predsednik slovenske škofovske konference nadškof Stanislav Zore: "Ko se človek skuša vživeti v življenje, v delo, v skrb in vse odnose, ki se v tem domu odvijajo, potem nad tem lahko dejansko samo strmiš."

Delo sodelavcev in prostovoljcev Ljubhospica je po besedah muftija Nedžada Grabusa poslanstvo. "Res smo jim hvaležni in prosim Boga, da vse tiste, ki delajo v tej hiši, da jim podari veliko notranjega miru in moči, da vztrajajo pri svojem delu."

Da bi bilo potrebnih v Sloveniji več tovrstnih hiš pa je dejal ljubljanski paroh Aleksandar Obradović. "Prepričan sem, da bi svet bil veliko bolj vesel in boljši, če bi bilo v njem vse več takšnih hiš kot je Ljubhospic."

Na srečanje so bili povabljeni tudi predstavniki Evangeličanske Cerkve v Sloveniji, vendar je škof Geza Filo zaradi bolezni ostal doma, po telefonu pa nam je o poslanstvu Ljubhospica dejal: "Smrt je še vedno tabuizrana in prav duhovniki in Cerkve imamo tukaj veliko poslanstvo kot pomoč pri detabuizaciji smrti."

Čeprav je dostojanstveno umiranje temeljna človekova pravica, stacionarni hospic v Sloveniji še vedno ni umeščen v državni načrt paliativne oskrbe in zato ni upravičen do javnih sredstev.

Jutrišnjo 2. obletnico delovanja bodo zaznamovali tudi z odlično glasbo. Ob 16. uri jih bosta obiskala fanta iz dueta Batista Cadillac.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...