Karel Gržan: Če nisem zasidran v Globini, me neprijeten val bližnjega lahko spodnese
| 29.01.2018, 11:51 Rok Mihevc
Naše medsebojne odnose ne oblikuje samo razum, ampak notranja srčna in duhovna odrešenost – ljubezen. To je bilo glavno sporočilo tokratne oddaje »Za življenje«, v kateri smo gostili p. Karla Gržana.
Pamet rešuje, ljubezen odrešuje
Razum je potreben, za prijetnost v sobivanju pa ne zadostuje samo to, je povedal Karel Gržan. »Pomembna je notranja razpoloženost. Ko smo dobro razpoloženi, smo simpatični in potrpežljivi do bližnjega, če pa nas nekaj bremeni, vemo, da je tudi to potrebno biti, ampak preprosto ne zmoremo, ker izražamo celovito resničnost.«
V službi je prijazen, doma pa zoprn
Do tujih ljudi, oz. tistih, s katerimi nismo pogosto skupaj, se prilagodimo in zmoremo odigrati vlogo, ki jo od nas pričakujejo. Ko pa smo doma, preprosto izražamo svojo resničnost in pokaže se, koliko smo čustveno in duhovno inteligentni, oz. odrešeni. »Gotovo se kdo pritoži, v službi je mož ali žena prijazen/a, doma pa je zoprn/a, le kaj delam narobe. Preprost odgovor je, da doma smo takšni kot smo in to je ta ljubezen, ki odrešuje. Prav v tem odnosu kličemo po ljubezni. Domov pridemo razočarani, utrujeni in ponižani in takrat smo do najbližjih najbolj realni. Če smo kaj prijetnega doživeli, radostno povemo, če pa smo obremenjeni, hočemo imeti v notranji navezi svoje bližnje.«
Nezrela pinkponk igra: Zbodel me je, zbodem ga nazaj
Čeprav reagiramo tečni in zbadljivi, bi se morali naučiti in usposobiti, da bližnje zaznamo in prepoznamo v resničnosti, pravi naš sogovornik. »Ko nam kdo teži, ga vprašajmo, kaj ga teži. Ne da se gremo pinkponk igro, on me je zbodel, zbodem ga nazaj. Otročje in nezrelo je, ko se ne znajdemo in mislimo, da reagiramo pametno s svojo enako reakcijo. S tem pa prizadenemo nazaj.« Gržan meni, da gre za celostno izobraževanje človeka, saj pravilne reakcije ni brez duhovnega ravnovesja. »V notranji kamrici srca nas umirja, prebuja toplino, da nismo odvisni samo od zunanjega hladu, ampak imamo notranjo večno lučko, ki jo je potrebno ohranjati.«
Potrebna je dodana vrednost, da me ne potegne za sabo v luknjo, ampak imamo tisto moč in svetlobo, ki omogoča, da sem notranje stabilen, kljub zunanji viharnosti, ponazarja Karel Gržan. »To ni znanost, ampak preprosto vedenje, kako funkcioniramo. Dodana moč pameti pomaga, da v realnosti zmoremo živeti odnose in jih približevati harmoniji.«
Ljubezen ne vodimo mi, ampak ona nas
Ob tem Gržan opozarja, da ni vse v merjenju in tekmovalnosti, prav tako pa ni vse v romantiki. »Zaljubljenost je enostavna stvar, je efekt, ki dva pritegne v medsebojni odnos, da bi živeli ljubezen. Ljubezen pa ne vodimo, ampak ljubezen vodi nas in nas preko kriznih obdobij osvobaja k enosti in harmoniji. Ampak to ni preprosto, saj potrebuje dodano vrednost. To pomeni, da nisem odvisnik od razpoloženja bližnjega, ampak osebno skrbim za duhovno ravnovesje, s pomočjo katerega lahko lažje spremljam bližnjega v valovitosti, ki je prijetna, pogosto pa ne tako enostavna. Če nisem zasidran v lastni globini, me lahko neprijeten val bližnjega spodnese, da padem v isto stanje, potem pa v kaotičnost in zmedenost odnosa.« Potrebna sta razum in srčnost, nato pa še duhovno razsvetljenje, stabilnost in izpolnitev, notranja lučka, ki nam omogoča realnost odnosov.
Oddajo je pripravila in vodila Mateja Feltrin Novljan.