Blaž Lesnik in p. Damjan Ristić
Video: P. Damjan Ristić: Sanje so naše ogledalo
Oddaje | 10.01.2018, 19:26 Rok Mihevc
Globine, nova oddaja na Radiu Ognjišče, je pogovorna oddaja o veri in duhovnosti, v kateri na vprašanja v živo odgovarja duhovnik. V prvi smo s p. Damjanom Ristićem govorili o sanjah: Kaj pravi Cerkev o razlaganju sanj? Ali mi Bog lahko spregovori skozi sanje? Kaj pomenijo sanje, ki se ponavljajo?
Sanje so nekaj, kar nam je vsem skupno, tako kot glasba in umetnost, je povedal Ristič. »V prvi vrsti me zanimajo kot človeka, ker sanjam tako kot vsi ljudje. Sanj sem se prvič zavedel v času svojega študija v Londonu, v neki psihoanalizi, v kateri pridejo na površje sanje na zelo močan način. Prvič sem se zavestno soočil s tem, da so v meni vsebine, ki me popolnoma presenečajo in stvari, ki jih ne želim vedeti.«
Opazujemo dramo, v kateri imamo glavno vlogo
Sanje imajo takšno naravo, da so numinozne oz. onostranske. Kar po sogovornikovih besedah pomeni, da so onstran naše moči, da bi jih obvladali. »Človek nima komande, ampak je eden od nastopajočih v drami, ki se odvija.«
Najbolj živo se sanje zgodijo v peti, rem fazi spanja. In sanjamo vsi, četudi kdo reče, da ne, pravi Ristić. In to celo štirikrat do petkrat na noč, sanjajo pa tudi živali. »Sanje imajo fiziološko funkcijo, nekaj se dogaja z našimi možgani v fazi spanja, kaj točno, pa ne znamo pojasniti. Ko se prebujamo iz te faze močnega delovanja, se začnemo počasi zavedati drobcev dogajanja, ki si jih potem zapomnimo."
Sanje in onostranstvo
Ljudje smo večdimenzionalni in v nas samih se nahajajo raznorazne stvari. »Gotovo so v nas tudi ljudje, ki smo jih poznali, smo jih imeli radi in imajo nek pomen za nas. Ko pokojni vstopajo v naše sanje, imamo občutek, da nam nekaj želijo sporočiti. Z vidika vere smo z vsemi povezani in prav je, da drug za drugega prosimo.« Hkrati pa p. Ristić opozarja, da je pri tem treba biti previden. »Ne smemo vsake stvari vzeti, kot da se nam je prikazala neka duša. Lahko pa ta pokojni v meni pusti vtis, ki mi sporoča o meni samem in skupnosti, v kateri živim.« Sanje nam hkrati sporočajo, da moramo v svojem življenju storiti korak naprej.
Sanje in terapevtska funkcija
Sanje imajo pomembno funkcijo, saj nam dajo občutiti tisto, kar nam v življenju manjka, npr. družba določenega človeka. »Dobimo tolažbo in imajo svojo terapevtsko funkcijo.« P. Ristić tudi pravi, da imajo sanje v sebi možnost najti rešitev, tudi v situacijah, ki jih v budni fazi ne moremo predelati. "Ljudje so mi povedali o kar nekaj sanjah, ko je šlo za sovraštvo med dvema, v sanjah pa sta bila najboljša prijatelja. Pravzaprav lahko kažejo človeku, da je odpuščanje možno. In to je lahko nekaj zelo božjega.«
Spodbuda, da naredimo korak naprej
Nekatere sanje so zelo močne in težke, motivi pa se lahko ponavljajo. Naš sogovornik ob tem svetuje, da se poišče določena pot, da se stvari razrešijo in se človek s tem sooči. »Moramo raziskovati naprej, ob tem pa lahko poiščemo tudi pomoč pri psihoterapevtu ali pri duhovniku. Pri nekom, ki bo znal poslušati in bo tega človeka popeljal na globlje.«
Sanje imajo moč, da pretresejo človeka in odmevajo. Da se vprašamo, kdo sem jaz, kdo je Bog. A po Ristićevih besedah je potreben tudi razum. "Niso vsake sanje od Boga. So del našega nezavednega, in to hoče priti na dan. Predstavljajo del nas, ki ga ne vidimo ali ne maramo videti."
P. Damjan Ristić je študiral splošno jezikoslovje in bibliotekarstvo na Filozofski fakulteti. Uveljavljal se je kot koncertni pevec, življenjska pot pa ga je zanesla med jezuite. Teologijo je študiral na londonski univerzi, v ZDA in v Ljubljani. Njegovo študijsko raziskovanje in izkustva sta ga soočila s fenomenom sanj in posvetil se je študiju sanj znotraj Svetega Pisma.