pes, muca, zima
Svetovalnica o hišnih ljubljenčkih: Pazite na mraz, sol na cestiščih in antifriz
| 09.01.2018, 13:29 Rok Mihevc
V današnji Svetovalnici smo govorili o hišnih ljubljenčkih in njihovih težavah v tem letnem času. Odprli smo več vprašanj, na katera je odgovarjala veterinarka Ana Hudobivnik iz Veterinarske klinike za male živali Loka.
Obolenja podobna človeških težavam
V teh dneh mraza ni, smo pa to sezono že imeli temperature pod lediščem. Težave, s katerimi se soočajo hišni ljubljenčki, so podobni človeškim. »Prehladi, obolenja dihal, bronhitis in pljučnice, ki so lahko virusne ali bakterijske. Pri mlajših živali je možno več kužnih kašljev, obolenja senčil, pri starejših pa obolenja ledvic. Opaziti je tudi trebušne gripe, obolenja srca in ožilja, hormonalna obolenja, artritis.«
Podobno je tudi z zdravljenjem, le da je po besedah veterinarke pri živalih težje dati zdravila v obliki tablet. »Človek to poje na »ukaz«, pri živalih pa zdravilo skrijemo v hrano, kot priboljšek, obstajajo pa tudi sirupi.«
Lažje mraz, kot vročino
Živali lažje prenašajo nizke temperature kot poletno vročino. Kljub temu ne smemo zanemariti, da je veliko ljubljenčkov občutljivih tudi na mraz. »Predvsem so to psi s kratko dlako, bolne in starejše živali, ki imajo nižjo odpornost. Na splošno se živali na mraz prilagodijo z gostejšo dlako in več maščobnimi oblogami, to so polarni psi, novofunladci, kraški ovčarji in šar planinci, ki praktično obožujejo zimo.« Zebe pa kratkodlake, predvsem maltežane, ki velikokrat potrebujejo zaščitna oblačila.
Sprehodi kratki in aktivni
Ko so zunaj nizke temperature, naj bodo sprehodi krajši in aktivnejši, svetuje Ana Hudobivnik. »Če hišni ljubljenček drgeta, ga je priporočljivo dati v topel prostor ali ga primerno zaščititi. Dolžino sprehoda prilagodimo starosti in pasmi, saj predolga vzpostavitev mrazu pripelje do obolenj, kašljev, pljučnic...«
Znaki obolenj
Pri respiratornih obolenjih se pojavi kašelj, živali so mirne in apatične, več spijo, odklanjajo hrano, pride do izcedka iz nosu in oči. Vnetje sečil se pokaže s pogostejšim uriniranjem, trebušne gripe pa z bruhanjem in drisko.
Nevarne so tudi podhladitve, pod 37,5 stopinj Celzija. Njim so bolj izpostavljene živali z manj tolšče in manjše pasme, spremembe pa opazimo s počasnim plitvim dihanjem in nezainteresiranostjo živali.
Bogatejša prehrana
Prehrana mora biti tudi v teh zimskih mesecih izdatnejša, razen pri psih in mačkih, ki so predebeli. Nizke temperature povzročajo izgubljanje toplote, zato naj bo prehrana bogatejša, da dobijo več oblog.
V boj proti soli s copati in mazili
Sol po cestiščih lahko škoduje tačkam, saj kožo izsuši in razpoka, kar vodi do ran na blazinicah in večjo občutljivost. »Rane pa se lahko tudi hudo vnamejo in živali šepajo. Pred temi nevšečnostim žival lahko zaščitimo s copatki, ki jih lahko naredimo sami, ali pa tačke namažemo z vazelinom podobnim mazilom, ki kožo vlaži in nudi dodaten vodoodporen sloj na koži.« Po sprehodu tačke očistimo z mlačno vodo in poskrbimo za ustrezno nego.
V posnetku oddaje prisluhnite tudi o posledicah suhega zraka za hišne ljubljenčke, o skrbi za mačke in notranje ptice, kopanju živali ter ustrezni pasji uti.