Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Svetovalnica: V dom za kvalitetnejšo starost

| 05.01.2018, 14:45 Rok Mihevc

Za marsikoga bo leto lepo, marsikoga pa čakajo težke odločitve. Med njih sodi tudi ali iti v dom za starejše ali ne. Za nekoga je to izhod v sili, za druge pa je to rešitev, saj ne želi biti sam. O teh odločitvah sta v tokratni Svetovalnici spregovorili direktorica doma Taber v Cerkljah na Gorenjskem Elizabeta Pristav Bobnar in svetovalka Martina Martinčič.

So ljudje, ki se samo odločijo in pridejo in so ljudje, ki pridejo iz bolnišnic po poškodbah in nesrečah. »Večinoma vzpostavijo stik s socialno službo ali pridejo s svojci osebno. To tudi sami spodbujamo, da se oglasijo tako svojci kot starostniki.« Tako jim pokažejo dom in dogajanje in ta odločitev je veliko lažja. »Razbijejo se vsi pomisleki in skrbi."

»Naš dom je odprt in ljudje lahko pridejo na vse naše prireditve, da si pridejo ogledat dogajanje. Veliko je primerov, ko se starostniki pridejo sami vpisati. Da bi pa pred tem dobili občutek bivanja, pri nas tega ni. So pa začasne nastanitve možne po drugih domovih, kamor gredo starostniki poskusiti, kako zgleda bivanje v domu,« je povedala Martinčičeva.

Cena odvisna od tipa oskrbe

Za sam sprejem je potrebno vložiti prošnjo, prilogi pa morata biti zdravniško mnenje in izjava o doplačilu. »Najbolj starostnike in svojce zanima cena, mi jim damo cenik, ki je poseben za dvoposteljno in enoposteljno sobo, in storitve, ki jim rečemo oskrba. Teh je pet tipov in na to je vezana cena.« Pri oskrbi 1 gre za samostojne ljudi, ki ne potrebujejo pomoči, imajo pa vključeno v ceno osnovno oskrbo, bivanje, prehrano, pranje in vključevanje v aktivnosti.

Pristav Bobnarjeva svetuje, da ni odveč vložiti več prošenj v različne domove, saj so trenutno po vsej Sloveniji vsi domovi polni. »Čakalna doma je povsod nekje od 6-9 mesecev.« Pomembna je predpriprava, da se starostniki oglasijo in povedo, kakšne so želje oz. kako so prej živeli, da poiščejo primernega sostanovalca oz. sostanovalko. »Kombinacij je seveda mnogo, nekdo bi rad gledal TV, nekdo ne, nekdo bi molil, nekdo bral... Težave skušamo reševati sproti in bolj ko spoznamo stanovalce, bolj nam to uspe.«

© Dom Taber
Plačilo: stanovalci, otroci ali občina

Večina starostnikov ima pokojnino in so zmožni sami plačevati. Če jim to ne uspe, so po zakonu dolžni doplačilo plačevati otroci, v kolikor pa tudi oni ne, za doplačilo poskrbi občina. V tem primeru gre plomba na premoženje, če ga stanovalci imajo in je vrednejše od 120 tisoč evrov.

Na planinski izlet vsak dan

Dom Taber je velik in »diha«, pravita obe sogovornici. »Za domom pa imamo prekrasen park, kamor zahajajo stanovalci. In na predlog enega od njih smo na vrhu hriba, kamor vodi rahla vzpetina, postavili brunarico in poštni nabiralnik, kjer je zvezek in kamor se lahko vsak vpiše. Ta sprehod namreč za marsikoga lahko pomeni pravi podvig. Lansko leto je bila neka gospa tam kar 5000 krat. To jim res veliko pomeni, da zabeležijo, da so naredili nekaj zase. Je pravi planinski izlet.«

Možnost fizioterapije in delovne terapije

V domu Taber imajo tudi zdrave stanovalce, ki so po besedah direktorice v veliko pomoč zaposlenim, saj jim pravijo »notranji stanovalci«. Povedo, kaj jih moti in predlagajo kakšne stvar. Za šibkejše in bolne je štirikrat na teden na voljo zdravnica, možnost je tudi fizioterapije in delovne terapije. »To so stvari, ki naredijo starost kvalitetnejšo.«

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...