Na univerzah v Ljubljani in Mariboru v teku priprave na informativne dneve
Slovenija | 31.01.2018, 20:45
Bližajo se informativni dnevi, ko bodo mladi imeli še nekoliko več možnosti za zbiranje vseh podatkov o tem, kje nadaljevati izobraževanje. Nekatere ustanove že pred tem predstavljajo novosti. Z Univerze v Mariboru so tako sporočili, da bodo za prihodnje študijsko leto razpisali 4.620 vpisnih mest, kar je slabih 8 odstotkov manj kot lani. A dodali so, da se vse bolj povezujejo z gospodarstvom in da medse vse bolj privabljajo tudi tuje študente. Z Univerze v Ljubljani so posredovali nekaj statističnih podatkov.
Zmanjšanje vpisnih mest tudi posledica prilagajanja zanimanju za študij
Mariborska univerza bo za študijsko leto 2018/2019 razpisala 3.775 vpisnih mest za redni študij, ker je slabe štiri odstotke manj kot lani, in 845 vpisnih mest za izredni študij, kar je za petino manj kot lani. Razlog je padec natalitete, čeprav se trend zmanjšuje, po besedah prorektorice za študijsko dejavnost Nataše Vaupotič gre tudi za prilagajanje zanimanju za študij. "Preveliko število razpisnih mest, ki pripelje do tega, da mesta niso zapolnjena, ker že več let ni bilo interesa, kaže na nespretno načrtovanje vpisnih mest, a navzven je to videti kot neinteres za študij na Univerzi v Mariboru, kar je povsem zgrešen končni sklep."
Novost na mariborski univerzi bo v prihodnjem študijskem letu pilotno uvajanje prakse na drugi stopnji, za kar so nekatera podjetja že pokazala zanimanje. "To je že neposredno povezovanje naših študentov s potencialnimi delodajalci." Za začetek bodo prakso uvedli na študijski programih, povezanih s strojništvom, elektrotehniko, fiziko in matematiko, a Vaupotičeva je prepričana, da bo v prihodnje zanimanje tudi drugod.
Po njenih besedah se mariborska univerza vse bolj odpira tudi tujim študentom. "Za to študijsko leto je kar nekaj študijskih programov razpisalo večje število mest za redni študij za tujce. Vzporedno bomo tako izvajali študijske programe tudi v tujem jeziku, kar smo napovedali ministrstvu, do pogajanj za pridobitev sredstev znotraj razvojnega stebra financiranja bo še prišlo. Menimo, da imamo na Univerzi v Mariboru takšno znanje, da ga lahko kakovostno ponujamo tudi mladim iz tujine, ki to znanje potem odnašajo nazaj domov."
Tako sama mariborska univerza kot fakultete pod njenim okriljem na informativnih dnevih 9. in 10. februarja za prihodnje študente pripravljajo več dogodkov, že prej se predstavljajo na različnih sejmih.
Na ljubljanski univerzi vpisanih 38.762 študentov, od tega 2476 tujcev
Na informativne dneve se pripravlja tudi Univerza v Ljubljani, marsikateri podatki so sicer že na voljo na njeni spletni strani ter na spletnih straneh ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter posameznih njenih članic oziroma akademij in fakultet. V tem študijskem letu se je na ljubljanski univerzi na programe vseh treh stopenj vpisalo 38.762 študentov, od tega 2.476 tujcev iz 96 držav. Tuji študenti, ki jih je največ z območja nekdanje Jugoslavije, študirajo predvsem na ekonomski in filozofski fakulteti, med bolj priljubljenimi sta tudi fakulteti za arhitekturo in za družbene vede. V minulem študijskem letu je na izmenjavo v tujino odšlo 1.330 ljubljanskih študentov, največ v Nemčijo, Avstrijo in Španijo. Na ljubljanski univerzi je prek izmenjav študiralo 2.026 študentov, največ iz Španije, Nemčije in s Češke. Prijavni roki za prihodnje študijsko leto so določeni v razpisu za vpis, ki naj bi bil objavljen še ta teden, prvi prijavni rok bo odprt od 6. februarja naprej. Za državljane Evropske unije je na prvi stopnji na voljo 9.219 mest, na drugi 7.212 in na tretji stopnji 882 vpisnih mest.