Strehovec: Pomembno je, da mladim družinam stojimo ob strani
Cerkev na Slovenskem | 05.01.2018, 08:38 Petra Stopar
Na Slovenski škofovski konferenci so konec minulega leta objavili že tretje letno poročilo Katoliške Cerkve, v katerem so zbrani vsi podatki za obdobje od leta 2004 naprej. V Sloveniji je bilo lani »več kot milijon in pol katoličanov, kar predstavlja 73,7 odstotka prebivalstva naše države,« je v pogovoru za naš radio povedal generalni tajnik SŠK p. dr. Tadej Strehovec. Še leta 2006 je bilo katoličanov v Sloveniji 78 odstotkov, vzroki za upad pa so različni, od staranja prebivalstva do večjega priseljevanja pripadnikov drugih verstev in sekularizacije.
Letno poročilo Katoliške Cerkve za leto 2017 prikaže podatke o delovanju redovnih skupnosti in ustanov posvečenega življenja. Teh je v Sloveniji 32. V letu 2016 je bilo pri nas 758 redovnikov, od tega 495 redovnic in 297 redovnikov. Najštevilčnejše so sestre usmiljenke z 90 članicami in salezijanci, ki jih je bilo 79. Res pa je, da število redovnikov in redovnic upada, kar dr. Strehovec vidi kot nov izziv za Cerkev.
Duhovnikov je bilo leta 2016 1045. »Leta 2016 je bil povprečen duhovnik star malo manj kot 60 let in največja povprečna starost je v škofiji Koper, približno 61 let, najnižja pa v novomeški škofiji – nekaj nad 58 let. To kaže, da je duhovnikov manj in mislim, da se bo morala Cerkev spremeniti, prilagoditi svoje obveznosti ter včasih reorganizirati svoje župnije, da bo lahko posredovanje in življenje vere učinkovitejše tudi ob manjšem številu duhovnikov,« je povedal.
V zvezi s podeljevanjem zakramentov je zaznati upad tako pri krstu kot cerkvenih porokah. Leta 2016 je bilo v Sloveniji rojenih nekaj več kot 20.000 otrok, od katerih jih je bilo krščenih 11.300, kar predstavlja približno 52 odstotkov. V primerjavi s podatkom iz leta 2006 je ta odstotek nizek, saj je bilo tedaj krščenih več kot 70 odstotkov rojenih otrok.
Po besedah dr. Strehovca se mora katoliška skupnost tukaj vprašati, »kako mladim, posebno mladim staršem, ovrednotiti zakrament sv. krsta, zakaj je pomembno, da starši podelijo krst otrokom že ob njihovem rojstvu in v tem smislu, da starše spodbujamo, da se bolj zavzamejo za to, da se vera prenese na njihove otroke«.
Zato so tudi za leto 2018 škofje določili temo Spremljanje otrok oziroma družin od krsta do prvega svetega obhajila. »Pomembna stvar je, da stojimo mladim družinam ob strani in jim pomagamo pri življenju vere ali prenosu vere na njihove otroke,« je dejal dr. Strehovec in omenil prihajajočo sinodo mladih oktobra v Rimu. Pričakuje, da bo leto »lepo in mirno« ter da si bomo vzeli več časa za mlade, na katerih »stoji svet in tudi naša Cerkev«.
Celotno Letno poročilo Katoliške Cerkve za leto 2017 je dostopno na tej povezavi.