Vatikan; Bazilika sv. Petra
Law, Višinski, p. Pij ...
Cerkev po svetu | 20.12.2017, 10:37 Marta Jerebič
Včerajšnji dan v Vatikanu je bil eden takih, ki so poskrbeli za celo vrsto novic. Pri papežu se je mudil jordanski kralj, kar je v času razprav o statusu Jeruzalema privabilo večjo pozornost medijev. Medtem ko so se pojavile govorice o papeževem morebitnem obisku Severne Irske, je Vatikan potrdil Frančiškov obisk krajev, povezanih s p. Pijem. Med Božje služabnike je bil uvrščen legendarni poljski kardinal Štefan Višinski. Danes pa je prišla tudi novica o smrti ameriškega kardinala Bernarda Lawa, ki je leta 2002 odstopil zaradi prikrivanja spolnih zlorab v bostonski nadškofiji.
Začnimo pri 86-letnem kardinalu Bernardu Lawu, nekdanjem bostonskem nadškofu. V svojem času je bil v pozitivnem smislu v središču skoraj vsakega večjega dogajanja tako v družbi kot Cerkvi, a po letu 2002 je postal le še simbol za prikrivanje spolnih zlorab in premeščanje pedofilskih duhovnikov z ene župnije na drugo.
Medtem je raziskava o življenju legendarnega poljskega kardinala Štefana Višinskega privedla do odloka, da se ga lahko časti kot Božjega služabnika, s čimer je korak bližje beatifikaciji. Varšavski nadškof je bil med letoma 1948 in 1981, torej je praktično do konca hladne vojne vodil cerkveni boj proti komunizmu.
Iz Vatikana je včeraj prišla tudi novica, da bo papež 17. marca prihodnje leto odšel po stopinjah p. Pija. Ob stoti obletnici pojava prvih stigem na svetnikovih rokah in petdeseti obletnici njegove smrti bo obiskal njegov rojstni kraj Pietrelcino in romarsko središče San Giovanni Rotondo, kjer je tudi svetnikov grob. Glede na to, da je praktično v vsakem taksiju, avtobusu, baru ali restavraciji v Italiji videti podobo p. Pija, bo verjetno celotna Italija spremljala ta papežev obisk.
Severnoirska radijska postaja “Q Radio” pa je včeraj poročala, da bi papež lahko obiskal Severno Irsko avgusta prihodnje leto, ko bo svetovno srečanje družin v Dublinu, in to v spremstvu kraljice Elizabete II. Upravičeno bi lahko domnevali, da bi se papež približal meji in izrazil podporo mirovnemu procesu, vse bo odvisno tudi od varnostnih razmer, malo pa je verjetno, da bi to naredil v spremstvu 91-letne kraljice, saj se bo izognil vsakršni politizaciji obiska.
Še beseda o Jeruzalemu, o katerem sta se včeraj pogovarjala papež in jordanski kralj Abdullah. Njuno stališče je jasno – ohranjanje statusa quo, dokler ne bo dosežen mirovni sporazum med Izraelci in Palestinci, k čemur je v božični poslanici pozvalo tudi 13 krščanskih voditeljev v Jeruzalemu.