Štefan IskraŠtefan Iskra
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Nadškof Zore pred uveljavitvijo arbitražne razsodbe: Odločitve sodišč je treba spoštovati

Politika | 29.12.2017, 11:00 Petra Stopar

Pol leta zatem, ko je arbitražno sodišče objavilo sodbo o meji med Slovenijo in Hrvaško, bo Ljubljana jutri začela z njeno uveljavitvijo. Kot je že v sredo dejal premier Miro Cerar, je vlada sprejela vse potrebne akte ter jih predlagala državnemu zboru, da je pripravil zakonodajo. Zagreb arbitražno razsodbo zavrača in je ne namerava izvajati.

Arbitražno sodišče je 29. junija - sedem let in pol po podpisu arbitražnega sporazuma med tedanjima premierjema Slovenije in Hrvaške Borutom Pahorjem in Jadranko Kosor - objavilo odločitev o morski in kopenski meji, med drugim je večino Piranskega zaliva dodelilo Sloveniji. Ta je po objavi odločbe iz Haaga nemudoma sprožila priprave za uveljavitev, medtem ko je Hrvaška, ki se je iz arbitraže umaknila sredi leta 2015 po izbruhu afere s prisluhi, vztrajala, da je odločitev ne zavezuje. Trdi, da je bil postopek kontaminiran, pri tej trditvi pa vztraja, čeprav je arbitražno sodišče junija lani odločilo, da je Slovenija sicer kršila arbitražni sporazum, da pa kršitve niso bile takšne, da bi Hrvaška lahko izstopila iz njega.

Ljubljana bo v soboto začela uresničevati odločbo, napoveduje premier Miro Cerar: »To pomeni, da se bo aktivirala zakonodaja, ki smo jo sprejeli, evidentirana bo državna meja in z njo usklajene vse evidence, kot sta zemljiška knjiga in kataster.« Kot pravi, si bo naša država prizadevala preprečiti morebitne incidente, zlasti na morju. Enako pričakuje od Hrvaške, predvsem pa spoštovanje mednarodnih zavez: »Če bi imel gospod Plenković v mislih karkoli drugega, bi bilo to zoper civilizacijske standarde in medsosedske odnose.«

A še včeraj je Zagreb v Ljubljano poslal diplomatsko noto, s katero je Slovenijo pozval, naj se vzdrži enostranskih potez. Premier Andrej Plenković pa je dejal: »Želim samo še enkrat ponoviti našo pripravljenost na konstruktiven dialog s Slovenijo, ponoviti sporočilo, da skladno z mednarodnim pravom, arbitražne razsodbe, ki jo ima Slovenija za zavezujočo, ni možno uveljaviti brez soglasja obeh strani. Zato od Slovenije pričakujem, da se bo vzdržala enostranskih dejanj in se izognila incidentom.« Da bo Hrvaška še naprej ščitila svoje ribiče v Piranskem zalivu, je včeraj za STA povedal njihov predstavnik Daniele Kolec: »Policija nam je rekla, da lahko še naprej delamo do sredinske črte, da bo ona opravila svoje delo, nas ščitila in naj delamo normalno kot vsak dan.«

Tik pred iztekom roka za uresničitev arbitražne razsodbe je svoje mnenje na prošnjo novinarjev izrazil tudi ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Spomnil je, da smo se Slovenci za reševanje meje z arbitražo odločili na referendumu, kar pomeni, da je bila izražena ljudska volja in da je »odločitve sodišč treba spoštovati«. »Dejstvo pa je, da včasih izpolnitve določenih določb potrebujejo čas,« pravi nadškof.

Če bo Hrvaška tudi po današnjem dnevu zavračala razsodbo, bo Slovenija najverjetneje vložila tožbo na Sodišče Evropske unije.

Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...