Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh
Obrtniki si v letu 2018 želijo več usposobljenega kadra
Politika | 01.01.2018, 08:00 Petra Stopar
Zaradi gospodarske rasti je bilo minulo leto med drugim uspešno za obrtnike, ki si letos obetajo nove izboljšave za učinkovitejše poslovno okolje. Kaj predvsem si želijo, je pokazala anketa, ki so jo izvedli v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Med pričakovanji so znižanje stroškov plač ter večje število vajencev.
Ko predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh pogleda nazaj v leto 2017, ugotavlja, da so obrtniki in podjetniki, združeni v zbornični sistem, dosegli veliko, »predvsem na področju vajeništva, v katerega smo bili močno vključeni, pa tudi na področju delovnopravne zakonodaje, ki bi bila brez sodelovanja OZS mnogo hujša. Dosegli smo, da imamo davčne olajšave za vlaganje v naša podjetja«.
Meh že zre naprej, ko bo treba po njegovem prepričanju narediti »še veliko na področju delovnopravne zakonodaje in izobraževanja«. Velika težava je namreč »pomanjkanje usposobljenega kadra, zato ni presenetljivo, da kar 96 odstotkov obrtnikov in podjetnikov v anketi meni, da bi moralo pristojno ministrstvo več storiti za promocijo vajeništva«.
Kot najpomembnejšo željo obrtniki omenjajo, da bi namesto po 30 delovnih dneh, kot to velja zdaj, že po 20 koledarskih dneh nadomestila za bolniško odsotnost delavca kril Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, in ne delodajalec. Kot drugo prioriteto obrtniki zahtevajo nov odpovedni razlog, po katerem bodo lahko delavcu odpovedali pogodbo o zaposlitvi, ko ne bo mogel več opravljati dela.
Pričakujejo tudi drugačno ureditev povračila škode delodajalcev v primeru delovne nesreče, saj obrtniki v tem primeru »plačujejo t. i. regresne zahtevke, ki znašajo tudi več deset tisoč evrov«. Podjetniki si še želijo, da bi se obrazec A1, ki ga delavec potrebuje za čezmejno opravljanje storitev, izdal takoj, in ne šele po petih dneh. Kot zadnjo željo pa navajajo spremembo metodologije za izračun omrežnin.