Slovenska zastava
Slovenci praznujemo dan samostojnosti in enotnosti
Slovenija | 26.12.2017, 05:30
V Sloveniji je 26. december državni praznik samostojnosti in enotnosti. Z njim zaznamujemo enkraten dogodek v zgodovini našega naroda. Na ta dan leta 1990 so bili namreč razglašeni rezultati plebiscita, na katerem smo se nedvoumno odločili, da želimo na svojo pot, pot ki vodi iz Jugoslavije in totalitarnega režima. Osrednja državna proslava je bila še pred božičnimi prazniki v Cankarjevem domu v Ljubljani, pred tem je bila tudi slavnostna seja državnega zbora. Vrstijo se tudi ostali dogodki in svete maše za domovino.
Številni pomembni predstavniki javnega, kulturnega, političnega in cerkvenega življenja iz Slovenije in zamejstva se bodo drevi podali k svetemu Jakobu nad Medvodami. Tam tudi letos pripravljajo tradicionalno srečanje ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Začeli ga bodo ob 18. uri s sveto mašo za domovino, ki jo bo daroval Andrej Poznič, sledil bo kulturno-umetniški program.
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je osrednji dogodek ob državnem prazniku pripravilo že v petek na Prevaljah. Tudi tam so začeli s sveto mašo za domovino, daroval jo je domači župnik Franc Brglez. Sledila je prireditev, na kateri je zbrane nagovoril predsednik SDS Janez Janša. Uvodoma je poudaril, da je dan samostojnosti in enotnosti eden največjih praznikov slovenstva ter da se z njim spominjamo časov, ko je dozorel sad svobode. Po njegovih besedah smo državo takrat postavili na dve skali. Prva predstavlja način, na katerega smo se odločili zanjo - izglasovali smo jo na plebiscitu in si tako sami spisali sodbo. Druga predstavlja vrednote, a ima nekaj razpok. Ena ključnih je, da ni prišlo do sprave. "Nismo bili sposobni pokopati mrtvih rojakov, povedati resnice o najbolj tragičnem obdobju v zgodovini slovenskega naroda, nekateri niso bili sposobni niti kesanja, in zaradi tega ni prišlo do sprave." Še ena razpoka je po Janševem mnenju politična neenotnost pred več kot četrt stoletja. "Danes se na državnih proslavah ob tem prazniku veliko frazira o enotnosti. Deloma upravičeno, kajti kot narod smo bili Slovenci takrat enotni, slovenska politika pa ni bila enotna." Janša je prepričan, da smo Slovenci dokazali, da smo zgodovinski narod, saj se je kljub političnim razlikam naša osamosvojitvena epopeja končala tako, da nam tat tega zlatega sadu ni ukradel, da smo ga uspeli zavarovati in da je to hočeš nočeš priznala tudi mednarodna skupnost. "Dobili smo od Boga in zgodovine dano priložnost, da kot gospodar na svoji zemlji izkoristimo vse potenciale, ki jih ima slovenski narod in ti potenciali so veliki." Za to, da jih še nismo dosegli, njegovih besedah niso krive idealistične sanje, ampak vrsta napačnih odzivov na krizo in izzive, deloma doma deloma širše. Janša je opozoril, da so pred nami prelomni časi, da bodo odločitve, ki jih bomo sprejemali, prav tako pomembne, kot so bile tiste, pred 27 leti. Med drugim je vsem zaželel državljanskega poguma.
Vir: SDS