Polnočnicam sledile božične svete maše, škofje ordinariji večinoma v stolnicah
Slovenija | 25.12.2017, 20:42
V Cerkvi v Sloveniji so se danes vrstile božične svete maše. Tako kot nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl so jih tudi ostali škofje ordinariji večinoma darovali v stolnih cerkvah, z izjemo koprskega škofa Jurija Bizjaka, ki je praznično bogoslužje vodil na dan Gospodovega rojstva vodil v konkatedrali Kristusa Odrešenika v Novi Gorici. Škofje ordinariji so v stolnih cerkvah darovali tudi polnočnice.
Celjski škof Stanislav Lipovšek je v svoji polnočni pridigi predstavil zgodovinski vidik božičnega praznovanja, a nato opozoril, da je še pomembnejše angelsko sporočili pastirjem, da novorojeno Dete ni navaden človeški otrok, ampak Božji Sin in naš Odrešenik. Škof Lipovšek je še poudaril, da moramo dar Božjega življenja, ki je v nas, ohranjati, utrjevati in bogatiti ter posredovati zanamcem. Prepričan je, da še posebej v tem času potrebujemo luč, ki prihaja iz Betlehema. Povabil je, naj vsi vstopimo v božično skrivnost in odpremo srca Jezusu Kristusu, ki nas vabi k spreobrnjenju in k novemu začetku.
Koprski škof Jurij Bizjak je spomnil, da Bog rad prebiva med ljudmi, ki so čistega in iskrenega srca. Naštel je odlomke iz Svetega pisma, v katerih lahko začutimo razodetje Božje ljubezni in Božjega hrepenenja po tem, da je blizu človeku. Kot je dodal, to prav tako lahko začutimo v božičnih praznikih. "Vsakemu človeku se Bog približuje. Na sto načinov se mu približuje. Današnji dan je nadvse primeren, da si prikličemo v spomin dogodke preteklega leta, ki so nas postavili v Božjo bližino." Škof Bizjak je zbrane spodbudil, naj prav tako pomislijo, kje bodo v prihodnjem letu srečevali Gospoda, in vez z njim še utrdijo.
Murskosoboški škof Peter Štumpf je pri polnočnici ugotavljal, da so se med nas vrinili in razširili vse vrste božiči, ki nimajo nikakršnih povezav z Jezusom in so celo proti njemu. Na Jezusovo mesto so postavili Božička ter mu nalepili božanski značaj in božanske moči. "Tudi za prevlado nekrščanskega božiča skrbijo strici in tete iz ozadja. Izbris krščanske vere, kulture in vrednot je že dolgotrajni proces, ki smo ga brezbrižno prezrli. Zelo namensko in organizirano ga vodijo ljudje, ki imajo v svojih rokah moč in kapital. Božiček in vse trgovske dejavnosti okrog njega so samo del igre za izbris krščanstva." Vsem je zaželel, da bi ohranili božič Jezusovega rojstva. V pridigi pri božični maši pa je povabil k dobroti, poštenosti, pravičnosti in svetosti.
Da je glavno sporočilo božičnih praznikov, da nas Bog ljubi, je zatrdil novomeški škof Andrej Glavan. Tudi on je omenil potrošniško družbo. Kot je dodal, se moramo zavedati, da sreča ni v lastnini in poviševanju samega sebe, ampak v skromnem služenju sestram in bratom. V božični noči je, tako škof Glavan, ljubezen postala luč, ki sveti in greje. Zdaj je naša naloga, da to luč nosimo naprej, vse do zadnjih mej.
Celotni nagovori so zbrani na spletni strani Katoliške Cerkve.