Prenovljeni Muzej jaslic Brezje v prvem letu obiskalo več tisoč ljudi
| 13.12.2017, 13:03
Prenovljeni Muzej jaslic Brezje bo 17. decembra obeležil prvo leto delovanja. Edinstveno zbirko, ki vsebuje preko 400 različnih eksponatov – jaslic z vseh koncev sveta, si je v tem letu ogledalo več kot 20. tisoč ljudi. Direktorica Romarskega urada Brezje Andreja Eržen Firšt je vesela nad razvojem muzeja, predvsem pa nad sprejetostjo le-tega med ljudmi. Podobno meni tudi rektor svetišča Marije Pomaga p. Robert Bahčič.
V sprehodu skozi deset prostorov Muzeja jaslic Brezje se obiskovalec sreča z zgodovino jasličarstva, spozna pomen posameznih jasličnih figur in prizorov, občuduje različne načine in materiale za izdelavo jaslic. V jaslicah se izraža mnogo dejavnikov, ob samem avtorju, ki jih je izdelal, materialu, ki ga je uporabljal, času in kraju v katerem je ustvarjal. Tako so tudi muzej jaslic razdelili na različne sklope: od uvodnega dela, kjer spoznamo zgodovino postavljanja jaslic, orodje za izdelovanje jaslic, posamezne jaslične skupine in različne vrste jaslic. Ob božičnih jaslicah, ki so pri nas najbolj poznane, se v drugem prostoru obiskovalec sreča s pasijonskimi, binkoštnimi ter vstajenjskimi jaslicami. Najbolj pristni in morda najgloblji spomini slovenskega človeka na božične praznike se vračajo ob postavljanju jaslic v Bogkovem kotu domače hiše, v katerem so postavljali kotne jaslice, ki jih tudi predstavljajo v muzeju.
V nadaljevanju muzeja so predstavljeni številni slovenski ustvarjalci jaslic ter jaslice iz drugih Evropskih dežel in bolj oddaljenih dežel. Skozi tuje dežele vodi svetloba zvezde, ki je Modre pripeljala v Betlehem, obiskovalca pa vodi v novi del muzeja, kjer skozi filmsko zgodbo obiskovalec sledi jaslicam v vojni in današnjem času. V novem delu je zasnova muzeja malce drugačna, prostori so namenjeni samostojnim prostorskim postavitvam večjih jaslic. Temnina prostora se spremeni v svetel prostor, kjer obiskovalec iz opazovalca prestopi v svet jaslic.
Postavitev razstave se izteče z reprodukcijo freske iz Greccia, prvih jaslic sv. Frančiška Asiškega, osvetljena skozi opečno čipko, ki prepušča svetlobo in usvarja igro svetlobe in sence.