V Zagrebu brez preboja
Slovenija | 19.12.2017, 15:18
Slovenski in hrvaški premier Miro Cerar in Andrej Plenković na srečanju v Zagrebu nista dosegla preboja glede razsodbe arbitražnega sodišča. Cerar je ponovil, da je arbitražna razsodba zavezujoča za obe državi, Plenković pa je predlagal pravni okvir, ki bi bil lahko temelj za dvostranski dogovor o meji.
Srečanje se je začelo ob pol enajstih dopoldne, pred novinarje pa sta stopila po treh urah, tako da je šlo za enega najdaljših pogovorov doslej. A kljub vloženemu času rezultati niso spodbudni, čeprav sta skušala pred mediji delovati pomirjevalno. Plenkovič je tako na neposredno novinarsko vprašanje, kakšen je uspeh srečanja, odgovoril. »Dobronameren, zrel, odprt, evropski, dialoški pristop, ki ga imamo v našem odnosu je konstanta, ki se ne bo spremenila. Miro je tukaj, da zastopa Slovenijo, jaz sem tukaj zato, da zastopam stališča hrvaške vlade. Poudarjam, da smo enotni, ko govorimo o meji, še posebej na kopnem, več kot v 90-ih odstotkih, to je pomembno. Poudarjam še enkrat tisto, kjer smo blizu. Obstajajo elementi, pri katerih ni ena niti druga stran ni pripravljena sprejeti odločitve, ki bi bila zavezujoča, zato je pomembno sporočilo sestanka, da smo pokazali, da poteka dialog, da vidimo, kje je prostor za zbližanje stališč, če želite v evropskem duhu. To je rezultat pogovorov. Ti še potekajo, ni dvomov o tem, kakšen prostor je pred nami. Oba bova izkoristila priložnost, da današnji sestanek drugim političnim akterjem v podrobnostih predstavimo možnosti za nadaljnje pogovore.«
Cerar je na novinarski konferenci po pogovorih s hrvaškim kolegom, ki so trajali okoli tri ure, dejal, da je edina pot za rešitev vprašanja meje uresničitev arbitražne odločbe, ki je določila mejo med državama na kopnem in morju. In kaj Cerar vidi kot uspeh? »Sam mislim, da je bil današnji dialog zelo odprt, neposreden, jasen. Popolnoma jasno je, na katerih stališčih smo, želel sem si, da pred iztekom roka za pripravo na implementacijo vložim zadnji napor v to, da poskusim vlado, predsednika vlade, prepričati, da je edina prava pot, ki jo moramo skupaj ubrati, pot izvršitve implementacije arbitražne odločbe. Seveda sem prisluhnil tudi stališčem Hrvaške, tako poteka dialog. Mislim, da je prav, da državljani v Sloveniji in na Hrvaškem, pa tudi mednarodna skupnost zelo jasno vidi, kakšne so naše pozicije, da je Slovenija država dialoga, da pa je hkrati država, ki spoštuje mednarodno pravo, evropsko pravo in je zavezana principu vladavine prava. Verjamem, da je to pomembno za obe strani.«
Plenković je vztrajal, da je arbitražna odločba za Hrvaško iz znanih razlogov neveljavna, je pa Sloveniji predlagal pravni okvir, ki bi bil lahko temelj za dvostranski dogovor o meji. Kot je pojasnil, bi pripravili poseben protokol za mejo na kopnem, na morju in za plovni režim iz Piranskega zaliva v odprto morje. Predlagal je tudi ustanovitev skupne mešane komisije, ki naj bi to določila.