Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Svetovalnica: Prehranske navade otrok se izboljšujejo

| 17.11.2017, 10:47 Rok Mihevc

Na dan slovenske hrane smo v tokratni Svetovalnici gostili Ireno Simčič, z Zavoda Republike Slovenije za šolstvo. Sama je naredila ogromno na področju prehrane naših mladostnikov in je tudi najbolj zaslužna, da v naših izobraževalnih ustanovah otroci jedo slovensko hrano.

Prehrani otrok in mladostnikov posvečajo mnogo pozornosti v vseh družbenih sistemih in po besedah Irene Simčič, smo lahko ponosni, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki ima organiziran sistem šolske prehrane in je tudi uzakonjen. »Ne gre samo za to, kar otroci pojedo, ampak zasleduje različne vidike. Zdravstveni, ekonomski, organizacijski, socialni in kmetijski vidik.«

»Zagotovo je, da je za nepravilno prehrano lahko najbolj učinkovit in racionalen sistem organizirane prehrane otrok in mladostnikov,« je povedala Simčičeva. In šolske obroke v ustanovah pripravljajo skladno z veljavnimi strokovnimi priporočili. »Glede na to, da se v naših vrtcih in šolah dnevno pripravi več kot 680.000 obrokov, ta vidik daje velike ekonomske in zaposlitvenem možnosti Sloveniji na tem področju. Tako ne gre zanemariti dejstva, da osnovne šole na letnem nivoju nabavijo za več kot 13 milijonov evrov živil. To je izjemna priložnost za našo prehransko industrijo, pridelovalce in predelovalce.«

Irena Simčič je zagotovila, da se trudijo, da bi delež slovenske hrane v vrtcih in šolah bil čim večji. »Skladno z zakonom zavodi izvedejo postopek javnih naročil. Vsi sklenejo pogodbo z dobavitelji iz Slovenije. Sedaj je tudi možnost, da 20% direktno nabavijo pri lokalnih ponudnikih. In ta delež se izjemno povečuje. Na prvem mestu so mleko in mlečni izdelki, kruh in pekovsko pecivo, nato sadje in zelenjava. Sezonsko pridobivajo v več kot 70% hrane slovenskega izvora.«

Irena Simčič
Irena Simčič © Splet

Vzgojni vidik tega projekta je zelo pomemben, pravi naša gostja. Predvsem tako otroke naučimo kulturnega prehranjevanja in odnosa do hrane. »Včasih slišimo, da otroci za malico dobijo premalo. A malica je dopolnilni obrok zajtrku, ki naj ga otroci pojedo doma,« pravi Simčičeva. "Prehranske navade dobijo iz družine, šele nato vstopi vzgoja v vrtcih in šolah. Simčičeva tudi pravi, da s šol obveščajo, da otroci kljub temu, da je možnost različnih obrokov, prinašajo s seboj nezdrave prigrizke in sladke pijače."

Kljub temu meni, da se prehranske navade izboljšujejo. »Ne samo zaradi tega, ker imajo otroci organizirano prehrano. V letu 2010 smo sprejeli zakon, ki navaja, da se poleg smernic zdravstvenega vidika izvajajo tudi vzgojno-izobraževalne smernice. To pomeni, da so šole in vrtci zavezani, da poleg pouka izvajajo dodatne dejavnosti, ki pripomorejo k kulturnemu odnosu do prehranjevanja in kakovostne hrane."

 

Letošnji dan slovenske hrane v ospredje postavlja pomen naročanja hrane v javnih zavodih iz lokalne bližine. Že tradicionalno so se projektu pridružili tako kot drugo po Sloveniji tudi otroci na Zdolah. Zajtrkovali so domač kruh, maslo, med, jabolka in mleko. Otroke je obiskal tudi domači čebelar Franc Ban, ki jim je opisal delo in jim predstavil pripomočke, ki jih čebelar potrebuje pri svojem delu.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...